Investigation of spectral properties of Sturm-Liouville operatorwith two delta interaction point
İki delta etkileşim noktalı Sturm- Liouville operatörünün spectral özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 642362
  2. Yazar: AHMET ZİNCİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANAF MANAFLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın birinci kısmında, diferansiyel operatörler. Sturm-Liouville operatör ve ters spektral problemler ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, önceki çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, diferansiyel operatörlerin spektral teorisinde sık sık kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde, Sturm-Liouville operatör, dönüşüm operatörü için genel bilgiler ve öz fonksiyonların özellikleri verilmiştir. Beşinci bölümde; iki Delta-Etkileşim noktalı Sturm-Liouville operatörünün spektal karakteristiklerinin incelenmesi, düz spektral problemler ile ilgili açıklamalar, teoremler ters problem formülleri ve teklik teoremleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, differential operarors. Information on Sturm-Liouville operator and inverse spectral problems is given. In the second part, previous studies are included. In the third chapter, basic definitions and theorems, which are frequently used in the spectral theory of differential operators, are given. In the fourth section, the Sturm-Liouville operator, general information fort he transformation operatör and the properties of the eigenfunctions are given. In the fifth section; Investigation of the spectral characteristics of two Delta-Interacting point Sturm-Liouville operators, explanations about straight spectral problems, theorems, inverse problem formulas and uniqueness theorems are given.