Economic sanctions in the United Nations and its modern applications (1990-2002): Case of Iraq
Birleşmiş Milletler'de ekonomik yaptırımlar ve modern uygulamaları (1990-2002): Irak vakası
  1. Tez No: 642361
  2. Yazar: FAROOQ SATTAR SAEED SAEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Uluslararası yaptırımların amacı genel olarak ve ekonomik yaptırımlar bilhassa, hukuki olmaktan çok siyasidir. Bu araştırmada, kapsamlı ekonomik yaptırımlara maruz kalan Irak gibi ülkelerin üzerındeki olumsuz etkilerin gerçeğini vurgulamaktadır, bu çalışma, geleneksel ekonomik yaptırımların insan hakları üzerindeki yıkıcı etkilerini vurgulamaya hedefliyor çünkü çoğu vakalarda insan haklarını koruma bahanesiyle yaptırımlar empoze edilmektedir. Alternatif olarak, bu araştırmada akıllı yaptırımları vurgulamıştır, çünkü bu yaklaşım uygulandığında daha etkili ve insan haklarına daha az zararlı olmuştur. Bu araştırmada, kapsamlı ekonomik yaptırımlardan akıllı yaptırımlara geçişin ardındaki çeşitli faktörler tartışıldı. Araştırmanın coğrafi sınırlamaları, ekonomik yaptırımlara maruz kalan ülkeler üzerinde yoğunlaşmıştır, özelikle Irak, çünkü 1990'larda dünyadaki tüm ülkelerden daha fazla ekonomik yaptırımlarla maruz kalmıştır. Yöntem açısından bu çalışma tanımlayıcı ve yorumlayıcı nitel araştırmalardır. Bir vaka çalışması olarak, birleşmiş milletlerin ekonomik yaptırımların hakkındaki kararların uygulanması ve bunların Irak halkı üzerindeki etkileri analiz eder. Analitik incelemeden, kapsamlı ekonomik yaptırımlardan akıllı yaptırımlara geçişin insani krizin etkilerini azaltmak için tasarlandıkları için daha iyi bir seçim olduğu açıkça ortaya çıkıyor. Akıllı yaptırımlar, sivil yaşama ciddi zararlar vermeden belirli kişi ve kuruluşları hedef alan“hedefli”yaptırımlar yoluyla yaptırım uygulanan ülkenin tüm vatandaşlarını rastgele değilde, sadece sorumlu olanları etkiler. Ayrıca ahlaki ve pratik bakış açısından bakılırsa, akıllı yaptırımların sonucu olarak ortaya çıkan insani travmalar, siyasi amaçlara ulaşmak için bir araç olarak değil, istenmeyen bir sonuçtur. Ancak, akıllı yaptırımlar tamamen insani krizlere yol açmayacağına anlamına gelmez hala birçok zorluklarla karşı karşıya ve diğer alternatifler ortaya çıkabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of international sanctions in general and economic sanctions, in particular, is political rather than legal. This research highlights the fact of the negative outcome of the imposition of comprehensive economic sanctions on countries that have been subject to them, such as Iraq. This study aims to highlight the catastrophic effects of comprehensive economic sanctions on human rights, as in many cases they are imposed under the pretext of protecting human rights. As an alternative, this research emphasizes smart sanctions because this approach has been applied as being more effective and less detrimental to human rights. This study discusses the various factors behind the transition from comprehensive economic sanctions to smart sanctions. The geographical limitations of the research concentrate on countries that have been subject to economic sanctions, in particular Iraq, since Iraq has faced more economic sanctions than any other country in the world in the 1990s. In terms of methods, this study is descriptive and interpretive qualitative research. As a case study, it analyzes the United Nations resolutions on the implementation of economic sanctions and their impact on the Iraqi people. From the analytical review, it becomes clear that the transition from comprehensive economic sanctions to smart ones is a better choice as they have been designed to reduce the effects of the humanitarian crisis. Smart sanctions do not arbitrarily impact all citizens of the sanctioned country, but only those responsible, by means of“targeted”sanctions which target particular individuals and entities without any serious harm in civilian life. From an ethical and realistic point of view, human misery often occurs as an unintended consequence of smart sanctions rather than as a way to accomplish political goals. However, it may not mean that smart sanctions avoid humanitarian crisis, it still faces many challenges, and other alternatives may emerge.