Patolojik olarak primer glomerülonefrit ve amiloidoz tanısı almış hastalarda multiparametrik böbrek MR görüntüleme sonuçlarının klinikoradyopatolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical, radiological and pathological evaluation of the kidney multiparametric MR imaging results of the patients who has been diagnosed with primary glomerulonephritis and amyloidosis
  1. Tez No: 642371
  2. Yazar: ALPER TUNA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Glomerülonefritler ve amiloidoz, kronik böbrek hastalığının sık nedenlerindendir. Tanı, tedavi ve prognozlarının belirlenmesinde böbrek biyopsisi kullanılmaktadır. Böbrek biyopsisinin kısıtlılıkları ve olası riskleri nedeni ile girişimsel olmayan yöntemlerle bu hedeflere ulaşılması ihtiyacı vardır. Multiparametrik MR, organların fonksiyonel özelliklerine ulaşılmasını sağlaması ile bu ihtiyaca yanıt verebilen, meme, prostat, böbrek kitlelerinde yapılan çalışmalarda biyopsi sonuçlarının MR ile korelasyon gösterdiği saptanan bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı glomerülonefrit ve amiloidoz tanısı olan hastalarda multiparametrik MR'ın idrarda albümin ve protein atılımı ve histopatolojik glomerüloskleroz ve tübülointerstisyel (TI) fibrozis verileri ile ilişkisini araştırmaktır. Bu çalışmada primer glomerülonefrit ve amiloidoz ön tanısıyla böbrek biyopsisi yapılmış 39 hastaya T1, T2, T2*, MR elastografi sekanslarını ve cT1A ölçümünü içeren MR çekilmiş, idrarda albümin ve protein atılım değerlerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Glomerulonephritis and amyloidosis are frequent causes of chronic kidney disease. Kidney biopsy is performed in order to determine the underlying cause, therapy and prognosis in glomerular diseases. There is a need to reach these goals via non-invasive methods given the risks and limitations of kidney biopsy. Multiparametric MRI is a method that provides functional data of organs and studies of this method showed that biopsy results of breast, prostate and renal masses correlate with MRI results. The aim of this study is to investigate the relation of multiparametric MRI data with clinical parameters of kidney disease and histopathological evidences of glomerulosclerosis and tubulointerstitial fibrosis in patients with primary glomerulonephritis and amiloidosis. MRI with T1W, T2W, T2*, MR elastography sequences and cT1W calculations of 39 patients with preliminary diagnosis of primary glomerulonephritis and amyloidosis were obtained as well as urine albumin and protein excretion levels.