Evaluation of R&D projects employing fuzzy MCDM procedures
Ar-Ge projelerinin bulanık çok ölçütlü karar verme teknikleri kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 642392
  2. Yazar: MELİKE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüz küresel pazar rekabeti, şirketleri Ar-Ge projelerine yatırım yapmaya yönlendirmektedir. Bu nedenle Ar-Ge projesi seçimi, istenilen sonuçlara ve çıktılara ulaşabilmek adına, proje yönetiminin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Literatürede yapılmış çalışmalar incelendiğinde, Ar-Ge projesi seçim problemi için birçok yöntemin kullanılmış olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma kapsamında makine imalatı sektöründe proje bazlı olarak çalışan bir firmanın Ar-Ge merkezinde, Ar-Ge projesi seçimi için hiyerarşik bulanık çok ölçütlü karar verme yöntemi ve bulanık integral yöntemi uygulanmıştır. Proje seçim kriterleri teknolojik, çevresel, pazarlama, organizasyonel, ulusal faydalar ve ekonomik hususlar olmak üzere 6 ana sınıfta ve bunlarla ilişkili 27 alt sınıfta toplanmıştır. İlgili proje seçim yönetimleri 8 alternatif projeye uygulanmıştır ve değerlendirme alanında uzman dört karar verici tarafından gerçekleştirilmiştir. Karar vericilerin değerlendirmelerini birleştirmek için sıralı ağırlıklı ortalama yöntemi kullanılmıştır. Her iki yöntemle elde edilen sonuçlar kıyaslanmış ve sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, global competitive environment leads many organizations to venture in research and development activities. Thus, R&D project selection constitutes a significant part of project management in order to achieve the desired results and outputs. In the literature, several studies employed different methods to determine the most adequate R&D project alternative. In this thesis, hierarchical fuzzy multi-criteria decision making (MCDM) method and fuzzy integral (FI) method are employed to determine the most suitable R&D project for R&D center of a firm working on a project-oriented in the machinery manufacturing sector. The proposed project selection framework consists of six main criteria as technological, environmental, marketing, organizational, national benefits and financial issues, and 27 sub-criteria. Eight project alternatives are evaluated considering data obtained from four decision makers. Ordered weighted average (OWA) aggregation method is used for aggregating decision makers' opinions. The results obtained from hierarchical fuzzy MCDM and FI methodologies are compared and analyzed.