Teknoloji geliştirme bölgeleri'nde yer alan firmalariçin performans değerlendirme karar destek sistemi
Performance evaluation decision support system for R&D companies and management companies located in technology development zones
- Tez No: 948607
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Teknoparklar, farklı ölçekteki firmaların inovasyon çalışmalarını sürdürdüğü yenilik ekosistemleri olarak, teknoloji gelişimi sağlayan hibrit mekanizmalardır. Teşvik ve destekler teknoparkta yer almayı firmalar için oldukça cazip hale getirirken, teknopark alanlarındaki fiziksel kapasite ise sınırlıdır. Mevcut durumda teknoparklara firma kabul edilmesi ya da firmaların teknoparklardaki devamına karar verilebilmesi sürecinde sadece projelerin değerlendirildiği bir yaklaşım söz konusudur. Genel yaklaşıma ilave olarak performans değerlendirme karar destek sistemine (KDS) de ihtiyaç olduğu değerlendirilmektedir. Teknoparklarda yer alan firmaların performanslarının değerlendirilmesi amacıyla literatür incelenmiş ve uzman görüşlerine başvurularak performans kriterleri belirlenmiştir. Belirlenen kriterlere göre oluşturulan komposit değişkenler ile çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemlerinden, karar vericinin sürece dahil olmasını sağlayan yöntemler ve veriyi esas alan yöntemler kullanılarak firmaların performansları ölçülmüştür. Genel ortalamalar üzerinden belirlenen bağıl ölçekte 0-15 puan alan firmalar başarısız, 16-30 puan alan firmalar zayıf; 30 ve üzerinde alan firmalar daha başarılı performans gösteren firmalar olarak kabul edilmiştir. Puanlar incelendiğinde firmaların belirlenen kriterleri karşılama güçlerinin zayıf olduğu değerlendirilmektedir. Ayrıca spearman ikili korelasyon yöntemiyle veri setleri olarak her bir yöntemdeki firma sıralamaları alınmış ve yöntemler ikili olarak karşılaştırılmıştır. Genel anlamda, yöntemlerin çoğu arasında güçlü pozitif korelasyonlar olduğu gözlemlenmiştir, bu da yöntemlerin genellikle benzer sıralamalar ürettiğini göstermektedir. Tüm bu analizler ve performans değerlendirmeleri bir KDS modeli içinde sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Technoparks, as innovation ecosystems where firms of various scales continue their innovation efforts, are hybrid mechanisms that facilitate technological development. While incentives and supports make it highly attractive for firms to be located in technoparks, the physical capacity of technopark areas is limited. In the current situation, the process of admitting firms into technoparks or deciding on their continuation within them is based solely on project evaluations. In addition to this general approach, there is a need for a decision support system for performance evaluation. To assess the performance of firms within technoparks, a literature review was conducted, and expert opinions were sought to determine performance metrics. Using these identified metrics, composite variables were created, and firms' performances were measured by employing multi-criteria decision-making (MCDM) methods, including those that integrate decision-makers into the process and those that rely on data. Based on relative scales determined through overall averages, firms scoring between 0-15 points were categorized as unsuccessful, those scoring 16-30 points as weak, and firms scoring above 30 as performing more successfully. Analyzing the scores, it was observed that firms generally struggle to meet the defined metrics. Additionally, the Spearman rank correlation method was applied, comparing firm rankings obtained from each method in pairs. Overall, strong positive correlations were observed between most methods, indicating that they generally produce similar rankings. All these analyses and performance evaluations have been incorporated into a decision support system model.