Olası İstanbul depremi bağlamında riskli yapı kavramına ilişkin toplumsal bilincin incelenmesi
- Tez No: 642399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CENGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnsanoğlunun dünya üzerinde var olmasından itibaren yaşam mücadelesi ve hayatta kalma çabasından ötürü barınma yerleriyle beraber ihtiyaç duyduğu yapılar ortaya çıkmıştır. Bu yapıların günümüze kadar gelmesiyle birlikte bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla riskli yapıların kullanımının bilinçsizliği, deprem ile birleşince can ve mal kayıplarına sebebiyet vermesine neden olmuştur bu sebebiyetleri en aza indirgemek halkı bu konuda yeteri kadar bilinçli hale getirme çabalarının eğitim ile desteklenmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında İstanbul'da ikamet eden 429 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Olası İstanbul Depremi Bağlamında Riskli Yapı Kavramına İlişkin Toplumsal Bilincin İncelenmesi ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan anket çalışmasında verileri elde etmek için SPSS 22 analiz programı kullanılmıştır. Bu programda önce anket verilerimizin güvenilirlik düzeyleri kontrol edilmiş sonrasında ise P değerlerinde bağımsız iki grup arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığını belirlemek için t-Testi ve ikiden çok bağımsız değişken arasındaki anlamlı farlılığı belirlemek için yapılan ANOVA testinden yararlanılmıştır ve katılımcıların ortaya çıkan yetersiz bilinç durumlarına nasıl önlem alınacağına dair öneriler sunulmuştur. Yapılan bu alan araştırmasında anketlerin analiz edilmesi sonucu katılımcıların genel itibari ile bilincinin yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since human beings exist edin the world, the structures that human beings need have emerged from the struggle for survival and survival. With these structures coming up to our day, we have some problems he brought it with it. As the target of the measure to be taken, it is intended to create healthand safety, more familiar human life in accordance with the purpose of the law. Therefore, the lack of knowledge of the use of risky structures has caused loss of life and property by earthquake, and the efforts of minimizing these causes should be supported by training to minimize the people. In this thesis study, survey sprinked 429 people residing in Istanbul were carried out. It is aimed to examine the Social Awareness of The Concept of Risky Structure in the Context of possible Istanbul Earthquake and to develop solutions for these problems. SPSS 22 program was used to obtain the data in the survey study conducted for this purpose. In this program, the reliability levels of our survey data were checked, and then the ANOVA test was used to determine whether there was a significant difference between two groups of independent p values, and the ANOVA test was used to determine the significant headlight between the two and more arguments, and recommendations were presented on how to prevent the insufficient subconscious situations of the participants. As a result of the analysis of the questionnaires in this field study, it was concluded that the general awareness of the participants was not sufficient.