Ontological and identity change during the Syrian civil war (2011-2019)
Suriye İç Savaşı'nda (2011-2019) ontolojik güvenlik ve kimlik değişimi
  1. Tez No: 642406
  2. Yazar: SAMER SHARANI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AYŞE BETÜL ÇELİK KIBRIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalısma, Suriye Iç Savası süresince Selamiye kentini vaka arastırması alarak, ontolojik güvenlik ve kimlik degisimi arasındaki iliskiyi derinlemesine inceliyor. Ontolojik güvenlik kisinin kendisi ve dıs dünya arasındaki iliskinin tanımlayıcı bir bölgedeki hududu olarak tanımlanır. Bu bölge ne kadar genisse, kisi veya grup o kadar ontolojik güvendedir. Bu, kolay bir deyisle, kisinin veya grubun kendilerini yeryüzünde ifade edebilme kabiliyetine isaret eder. Yaygın ontolojik güvenlik teorilerin aksine, kimlikteki ve rutindeki degisim tehdit degildir; dahası degisim sürecinde, ontolojik güvenligin kendisi kimligi uygun görür. Bu arastırma, Selamiye toplulugunun bölge düzeyinde, ulusal kimlikten (Öz Suriyeli) ziyade daha olumlu bir yerel Selamiye (Öz Selamiyeli) kimligini tanımladıgını iddia ediyor. Esensiyalistlerin, insanların iç savas süresince kendi gruplarının kimliklerine asırı derecede baglanır görüsünün aksine, bu çalısma Öz Selamiyeli olmak Öz Suriyeli olmaktan daha çok ontolojik güvenlik alan tesvik eder görüsünü savunuyor. Bireyler de ontolojik güvenligi artırmak için, bazen kasti olarak kendi kimliklerindeki degisimi uygun görürler. Kısacası, tanımlayıcı bölge kimlikle sınırlandırılamaz, fakat kisinin kendisi ile dıs dünya arasındaki iliski diger birtakım boyutlarlarda sınırlandırabilir. Bunlar, günlük aktiviteler, mesruiyet, güç iliskileri, kolektif anlam sistemleri ve özkimliktir. Arastırmanın savundugu gibi kimlikteki herhangi bir degisim ontolojik güvensizligi körüklemez.
Özet (Çeviri)
This research probes into the relationship between identity change and ontological security during the civil war in Syria, taking Salamiyah City as a case study. Ontological security is defined as an expressive zone demarcating the relation between the Self and the world; the wider this zone is, the more an individual or a group is ontologically secure. It refers to the ability of an individual (or a group) to express herself (itself) in the world, simply put. Contrary to the mainstream ontological security theory, change in identity or in routine is not necessarily a threat; indeed, ontological security is endorsed – exactly as identity – through change. The research suggests that the collective of Salamiyah at the meso-level describes a local identity (Salamiyah identity) more positively than it does the national identity (Syrian identity) because the former fosters ontologically secure space more than the latter, not because people hyper-identify themselves with their in-groups in civil wars as the essentialists argue. Individuals also endorse – sometimes deliberately – changes in their identities in order to increase their ontological security. That is, the expressive zone is not confined to identity, but to other dimensions demarcating the relation between the Self and the world. A change in identity does not necessarily ignite ontological insecurity, the research argues.