Filolojik ve arkeolojik belgeler ışığında Asurbanipal ve icraatları
Ashurbanipal and his acts according to the philological and archaeological sources
  1. Tez No: 642407
  2. Yazar: KORAY TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Asurbanipal (MÖ 669 – MÖ 627) tahta çıkınca temkinli bir politika sürdürmüş, dedesi Sanherib'in Asur'a getirmiş olduğu Marduk heykelini geri göndererek, Babil tanrılarına saygısını sunmuştur. Asurbanipal aile içindeki problemleri de giderdikten sonra yayılmacı bir fetih politikası izlemeye başlamıştır. Asurbanipal çeşitli vassal kralların isyanını bastırdıktan sonra Mısır ve Elam'ı hâkimiyeti altına almıştır. Asurbanipal kardeşi Šamaš-šuma-ukin ve destekçilerinin çıkardığı isyan ile de mücadele etmek zorunda kalmış ve isyana karışanlar acımasız bir şekilde cezalandırılmıştır. Asurbanipal dönemi Asur tarihini son parlak çağı olmuştur. Devletin en geniş sınırlarına ulaştığı bu dönemde, Asur kralı birçok sorunu kalıcı olarak çözmek istemiş, acımasız fetih hareketlerine girişmiştir. Asurbanipal'in askeri seferlerini genellikle Mısır, Elam ve Babil kaynaklı problemlerden dolayı gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen onca sefere rağmen Asurbanipal'in ölümünden sonra devlet bir anda çöküş sürecine girmiştir.
Özet (Çeviri)
When Ashurbanipal (669 BC - 627 BC) ascended the throne, he sent a statue of Marduk brought by his grandfather Sennacherib to Assyria and offered his respect to the Babylonian gods. Ashurbanipal began to pursue an expansionist conquest policy after eliminating the problems in the family. After suppressing the rebellion of various vassal kings, Ashurbanipal took Egypt and Elam under his rule. Ashurbanipal also had to fight the rebellion of his brother Šamaš-šuma-ukin and his supporters, and those involved in the rebellion were brutally punished. The Assyrian period has been the last brilliant era of Assyrian history. In this period when the state reached the widest limits, the Assyrian king wanted to solve many problems permanently and started the merciless conquest movements. Ashurbanipal's military campaigns were mainly due to problems arisen from Egypt, Elam and Babylon. In spite of all the campaign, the state suddenly entered a period of collapse after the death of Ashurbanipal.