Çağdaş siyaset kuramında yurttaşlık: Evrenselci ve farklılığa dayalı modeller üzerine bir inceleme
Citizenship in contemporary political theory: A study on the universalist and difference based models
- Tez No: 144218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÖZMAN- ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
ÖZET T. H. MarshalPın“Yurttaşlık ve Toplumsal Sınıflar”adlı ünlü çalışmasından bu yana, yurttaşlık üzerinde yürütülen kuramsal tartışmalar, siyaset kuramının kritik konulan arasında yer alan demokrasi, siyasal katılım ve çoğulculuğun yanı sıra, kamusal ve özel alanların ontolojik sınırlarının anlaşılmasında da merkezi bir rol oynamıştır. MarshalPın ulusal fonksiyonalizmi ve sınıf hipotezi, her ne kadar, savaş sonrası dönem boyunca akademik çevrelerde yaygın bir ilgiye mazhar olmuşsa da; postmodernizm, çokkültürcülük, radikal çoğulculuk ve kimlik/farklılık/tanınma politikası gibi yeni kategorilerin yükselişi ile birlikte, yurttaşlığın kavramsal ve kuramsal çerçevesi ciddi bir değişim göstermiştir. Söz konusu süreç, çağdaş yurttaşlık kuramlarının içkin olduğu 'evrensel vs. özgül' tartışmasının artan önemi açısından da belirleyici olmuştur. Bu çalışmanın amacı, 'evrenselcilik vs. özgülcülük' tartışmalarına referansla, çağdaş yurttaşlık kuramlarının sınırlarım ortaya koymak ve yurttaşlığın kuramsallaştınlmasına yönelik, klasik kuramsal önermelerin ötesine geçen, eleştirel bir perspektif geliştirme ihtimalini sorgulamaktır. Çalışmanın öncelikli argümanı; 'evrensel' ve 'özgül'ün uyuşmaz olmaktan ziyade çekişen, diyalektik etik temelinde banştınlabilecek kategoriler oldukları ve böyle bir kavrayışın demokrasi ve yurttaşlık arasında antagonizmd'A&n ziyade, agonizma'ya. dayalı bir bağlantının kurulmasına hizmet edebileceğidir. Bu anlamda, güncel 'evrenselcilik vs. özgülcülük' tartışmalarına uyumlu biçimde, çağdaş yurttaşlık kuramlarını ikili bir kategorizasyon dahilinde incelemek mümkündür: normatif bir model olarak evrenselci yurttaşlık ve eleştirel bir kategori olarak farklılık temelli yurttaşlık. Bu önerme bağlamında, ilk model -evrenselci konsensüs temelli yaklaşım- yurttaşlığa dayalı kamu ve tarafsızlık idealleri ile siyasal uzlaşmanın normatif önceliği prensibine bağlılık noktasında temellenmektedir. Bu bağlamda, evrenselci yurttaşlığın kuramsal çerçevesi liberal, cumhuriyetçi ve müzakereci modellerden oluşurken, diğer yandan, bu yaklaşımın metodolojik çerçevesi evrenselcilik, prosedürel etik ve müzakereci rasyonalizme dayanmaktadır. Dolayısıyla, kamusal-özel dikotomisi, evrenselci ahlaki tekçiliğin izdüşümü olarak bağlantısız benlik anlayışı ve hakların normatif önceliği prensibi olarak tarafsızlık ideali, yurttaşlığa dayalı kamu idealinin ve evrenselci yurttaşlık modelinin ontolojik çerçevesini meydana getirmektedir.Ill Diğer yandan, ikinci model -farklılık temelli yaklaşım-, kimlik, faklılık ve tanınma politikalarını kuramsal gündeme taşıyan toplulukçu, radikal demokratik ve feminist kuramlara referansla; yurttaşlığa dayalı kamu idealinin, evrenselciliğin ve bağlantısız akim eleştirisi üzerine inşa edilmiştir. Söz konusu eleştirel yurttaşlık önermesi, metodolojik temellerini özgülcülük, bağlamcılık ve görececilikten alırken; buna bağlı kavramsallaştırmalanm, evrenselci konsensüsün yapı-çözümü önermesiyle, evrenselci özdeşlik mantığının eleştirisiyle ve ahlaki ya da radikal çoğulculuğun yansıması olarak heterojen kamu ideali ile desteklemektedir
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Theoretical debates on citizenship have played a key role in understanding the critical issues of political theory such as democracy, political participation and plurality as well as the ontological limits of public and private realms, since T. H. Marshall's famous work titled“Citizenship and Social Class”. Although Marshall's national functionalism and class hypothesis attracted widespread attention within the academic circles during the post war era; it might be argued that the conceptual and theoretical boundaries of citizenship witnessed a dramatic change with the emergence of new categories such as post-modernism, multiculturalism, radical pluralism and the politics of identity/difference/recognition. Such a process has also been designative in terms of the increasing significance of the 'universal vs. particular' debate in contemporary theories of citizenship. The aim of this study is to delineate the limits of the contemporary theories of citizenship with reference to the debates on 'universalism vs. particularism' and question the possibility of developing a critical perspective in theorizing citizenship which goes beyond the classical theoretical postulates. The foremost argument of the study is that the 'universal' and the 'particular' are competitive categories rather than being discordant which can be mtermingled on the basis of dialectical ethics, and such a perception may contribute for the construction of a link between democracy and citizenship based upon agonism rather than antagonism. Thus, in coherence with the current debates on 'universalism vs. particularism'; it is possible to analyze the contemporary theories of citizenship within a dualistic categorization: the universalist citizenship as a normative model and the difference based citizenship as a critical category. Within the context of this postulate, the former model -the universalistic consensus based approach- is rooted in praise of the ideals of civic public and impartiality and the principle of the normative precedency of political consensus. In this context, the theoretical frame of the universalist citizenship consists of the liberal, republican and deliberative models. Its methodological frame on the other hand, is based on universalism, the procedural ethics and deliberative rationalism. Hence, the public-private dichotomy, the comprehension of disengaged subject as a reflection of the universalist moral monism, and the ideal of impartiality as a principle of the normative priority of rights, constitute the ontological frame of the ideal of civic public and the universalist model of citizenship.The latter model -difference based approach- on the other hand, is constructed on the critique of the ideal of civic public, universalism and disengaged reason with reference to communitarian, radical democratic and feminist theories of contemporary citizenship which carry the politics of identity, difference and recognition to the theoretical agenda. The idea of critical citizenship as such acquires its methodological foundations from particularism, contextualizm, post-structurahsm and relativism; and upraises its consequential conceptualizations by proposing the deconstruction of the universalist consensus, the critique of the universalistic logic of identity, and the ideal of heterogeneous public as a reflection of moral or radical pluralism.