Arkeolojik ve filolojik belgeler ışığında frigler
Phrygs in the light of archaeological data and philological documents
  1. Tez No: 207273
  2. Yazar: TÜLİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETArkeolojik ve Filolojik Belgeler Işığında Frigler konu başlıklı bu çalışmada, M.Ö. 8. yüzyılın ikinci yarısında siyasal birliğini oluşturan Frig Devleti ve halkının kökeni ile ilgili tartışmalar ele alınmış ve bu bilgilerden yola çıkılarak genel bir değerlendirme yapılmıştır.Frig Devleti'nin ortaya çıkışından önce Anadolu'nun siyasi tarihinin M.Ö. 12. yüzyıldaki genel görünüşü incelenerek, Frigler'in Anadolu topraklarına batıdan yani Balkanlar üzerinden gelmiş olan Traklı, doğu topraklarında varlığını sürdürmüş olan Muşkili ya da Anadolu kökenli bir kavim olup olmadıkları ile ilgili çeşitli görüşlerin ele alınması amaçlanmıştır.Frig Devleti'nin ortaya çıkışı, kültürü ve sosyo-politik yapısı genel bir çerçevede anlatılmıştır. Frigler'in kökenine ışık tutan arkeolojik veriler ve filolojik belgeler araştırılarak köken sorunuyla ilgili somut kaynaklar incelenmiştir.Bütün bu değerlendirmeler ışığında, M.Ö. 12. yüzyılda Trakya'dan göç dalgalarının varlığı arkeolojik olarak kanıtlanmış olsa da, Frig halkının bu göç dalgalarıyla Anadolu'ya gelmiş olabilecekleri savı ve Frig ile Brig ya da Frig ile Muşki paralellikleri kesin olmamakla birlikte halen tartışılmaktadır.Frig halkının tek bir etnik kökene dayandırılamayacağı savı, yaşadıkları coğrafyanın fiziki özelliğinden dolayı ?Frig? ismini almış ve Doğu, Batı ve Anadolu kültürlerini bir arada yaşatmış bir toplum olarak arkeolojik ve filolojik belgeler ışığında yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study, titled Phrygs in the Light of the Archaeological Data and Philological Documents, includes the general assessment of arguments about the Kingdom of Phrygia and Phrygians? origin.Before founding of Phrygian Kingdom, the general situation in 12th century B.C. of political history of Anatolia has been studied. It is aimed the various views concerning if the Phrygs are Thracians or Mushki or an Anatolian tribe.Founding of Phrygian Kingdom and its culture and social ? political construction have been told in general. Archaeological data and philological documents concerning Phrygians? origin have been investigated and studied.In conclusion of these evaluations, even if there are evidences of Thrac Immigrations in 12th century B.C., it has still been discussing concerning parallelism of Phryg-Bryg , Phryg-Mushki and if Phrygs had immigrated Anatolia by Aegean Immigrations.The view of not being the only one origin of Phryg people might be interpreted in the light of archaeological data and philological documents that the community included East, West and Anatolian cultures and had the name of ?Phryg? on account of the physical property of the region where they lived.