Endüstri 4.0 sürecinde lojistiğin yiyecek ve içecek endüstrisine etkisi
The effect of logistics on food and beverage industry in industry 4.0
  1. Tez No: 642428
  2. Yazar: FATMA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞDUBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Değişimin ve gelişimin çok hızlı yaşandığı günümüzde teknolojik yeniliklere ayak uydurmak, takip etmek, haberdar olmak küçük-büyük tüm işletmeler için hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada endüstrinin son evresi olan ve teknolojinin en üst düzeyde kullanıldığı Endüstri 4.0 incelenmiş lojistik ile yiyecek ve içecek işletmelerine etkisi ayrı ayrı araştırılmış ve lojistik faaliyetlerde yaşanan gelişmelerin yiyecek ve içecek endüstrisine etkisi yorumlanmaya çalışılmıştır. Endüstri 4.0'ın yiyecek ve içecek endüstrisine olan etkisini lojistik faaliyetler bazında ele alarak incelemek bu çalışmanın ana amacıdır. Araştırmanın evrenini yiyecek ve içecek işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Bursa il merkezinde yer alan 3, 4, 5 yıldızlı otel işletmeleri oluşturmaktadır. Toplamda ziyaret edilen 18 işletmenin satın alma müdürleri ile bireysel görüşme sağlanmış, soruların önceden hazırlandığı ve her katılımcıya aynı soruların sorulduğu yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi ile veriler toplanmıştır. Bu veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın en büyük sınırlılığı sadece Bursa il merkezinde yer alan 3, 4, 5 yıldızlı otellerde 2019 yılının Mart, Nisan ve Mayıs ayında görev yapan satın alma müdürleri ile gerçekleştirilmesidir. Lojistik sektöründe Endüstri 4.0'ın kullanılmasının yiyecek ve içecek endüstrisine yer alan işletmeleri özellikle sipariş verme, stok kontrolü ve takibi, son kullanma tarihi kontrolü gibi konularda olumlu etkileyebileceği uygulama çalışması ile ortaya çıkmıştır. Lojistik faaliyetlerde Endüstri 4.0'ın getirilerini kullanmak, yiyecek ve içecek işletmeleri için kısa zamanda, daha az maliyetli, kaliteli ve küresel boyutta iş yapmayı sağlayacaktır. Ayrıca geçmişe dair sonuçların arşivlenmesi ve geleceğe yönelik talebin tahmin edilmesinde de Endüstri 4.0 her iki sektör içinde önemlidir. Tam ve doğru bir sonuç almak için her iki sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeleri takip etmesi ve kullanması ile gerçekleşecek olması yapılan çalışmanın sonuçlarındandır.
Özet (Çeviri)
In today's world where change and development are experienced very fast, keeping up with technological innovations, keeping track of them and being informed is vital for small and big businesses. In this study, Industry 4.0, which is the last phase of the industry and where technology is used at the highest level, was investigated separately and the effects of the developments in logistics activities on the food and beverage industry were tried to be interpreted. The main purpose of this study is to examine the impact of Industry 4.0 on the food and beverage industry on the basis of logistics activities. Food and beverage establishments constitute the universe of the research. The sample of the study consists of 3, 4, 5 star hotel businesses located in the city center of Bursa. Individual interviews were made with the purchasing managers of 18 enterprises visited in total, and the data were collected through a semi-structured interview method where questions were prepared beforehand and each participant was asked the same questions. These data were analyzed and interpreted by content analysis method. The biggest limitation of the study is that it is carried out only in 3, 4, 5-star hotels located in the city center of Bursa with purchasing managers working in March, April and May 2019. It has been revealed with the application study that the use of Industry 4.0 in the logistics sector can positively affect the enterprises in the food and beverage industry, especially in ordering, inventory control and tracking, expiration date control. Using the returns of Industry 4.0 in logistics activities will enable less costly, high quality and global business for food and beverage businesses. In addition, Industry 4.0 is important in both sectors for archiving past results and forecasting demand for the future. It is one of the results of the study to be realized by following and using the technological developments in both sectors to get a complete and accurate result.