Kıyamet temalı filmler ve modern korkular
Apocalyptic movies and modern fears
  1. Tez No: 642427
  2. Yazar: CEMİL OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı kıyamet temalı filmleri tür olarak ortaya koymak ve insanlığın ortak korkuları bağlamında ele almaktır. Bu amaç doğrultusunda kıyamet temalı filmlerin tür olarak nasıl ortaya çıktığı, öncüllerinin ne olduğu, hangi türlerle ortak öğelere sahip olduğu, benzerlerinden nasıl ayrıldığı araştırılmıştır. İnsanlığın arketipsel ve modern korkularının kıyamet filmlerinde nasıl işlendiği araştırılmış ve Eleştirel Söylem Çözümlemesi yöntemi yaklaşımı kullanılarak Maymunlar Cehennemi: Başlangıç filmi incelenmiştir. Bu bağlamda çözümlemeye konu olan filmlerin belli temalar etrafında kümelenmesinden yola çıkılarak, kıyamet filmlerinin alt türleri modern korkular ile ilişkilendirilerek ortaya konmuştur. Sinemada kıyamet temasının gerçekçi bir ihtimal olarak ele aldığı göz ardı edilmeden, insanlığın siyasal ve ekonomik koşullarının yön verdiği modern korkularını işlediği; bunu yaparken de egemen siyasal düzeni olumlayıcı bir işlev edindiği sonucuna varılmıştır. Dünyanın sonunun gelmesini takiben kurulan yeni düzen, çoğu zaman günümüz dünyasına referanslar içermektedir. Aynı zamanda sinema sektörünün şiddet ve aksiyon ihtiyacına karşılık gelebilen bir hikâye yapısı ve üç boyutlu filmler için uygun bir görsel zemin sağlayan kıyamet filmlerinin sektörel bir işlevinin olduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla kıyamet filmlerinin günümüz korkularına paralel olarak sinemada yer buluğu ve aynı zamanda egemen düzeninin endişe ve çıkmazlarının teskin edilmesine katkıda bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyze apocalyptical movies as a genre and to discuss common fears of humanity through that. How apocalyptical movies came into being, what are their precursors, what they have in common with other genres, and how they differentiate from similar works are studied in accordance with this purpose. How apocalyptical movies deal with archetypical and modern fears of humanity is evaluated using Critical Discourse Analysis method, Rise of the Planet of the Apes movie is examined. Based on the common themes of the movies chosen for this analysis, subgenres of apocalyptical movies are presented in relation to modern fears. Without ignoring the fact that the apocalypse theme is treated as a probable possibility in cinematic universe; it is concluded that these movies expound on modern fears which are molded and shaped by political and economic conditions, and thus they function as an affirmative for the political order. The established new order following the destruction of the old world usually refers to contemporary real world. They also have sectoral functions as they provide violence and action that cinema sector inherently requires, with their narrative structure and promising visuality for three-dimensional productions. Consequently, it is concluded that apocalyptical movies find a place in cinema due to their parallelism with contemporary fears, and they contribute to the agenda of the current sovereign orders.