Üstün yetenekli çocuklarda yaratıcılığın duygu düzenleme ve mizah anlayışı ile ilişkisi
The relationship between creativity and emotion regulation and sense of humour in gifted children
  1. Tez No: 642449
  2. Yazar: HABİBE ESİN ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma; üstün yetenekli çocuklarda, yaratıcılığın duygu düzenleme ve mizah anlayışlarıyla ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Veri toplama araçları olan, Araştırma için Geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Ergenler için Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDDÖ) ve Çocuklar İçin Çok Boyutlu Mizah Anlayışı Ölçeği (ÇMAÖ), araştırmanın kriterlerine göre önceden belirlenmiş 108 katılımcıya elden verilmiş ve cevaplamaları istenmiştir. Bulgular incelendiğinde yaratıcılık ile içsel işlevsel olmayan duygu düzenleme puanları arasında pozitif yönde anlamlı farklılık gözlemlenirken (p0,05). Aynı zamanda yaratıcılık ile mizah yoluyla başa çıkma puanları arasında negatif yönde anlamlı bir farklılık gözlemlenirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship of creativity with emotion regulation and sense of humor in gifted children. Personal Information Form developed for this research, Emotional Regulation Scale for Adolescents and Multidimensional Sense of Humor Scale For Children were used as data collection tools and given to 108 participants to fill out. When the findings were examined, there was a significant difference between creativity and internal dysfunctional emotion regulation scores (p 0.05). At the same time, while a negative difference was observed between creativity and coping with humor (p 0.05).