Türkiye'de bölüşüm sorunu ve kooperatifler
Distribution problem and cooperatives in Turkey
- Tez No: 642448
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bölüşüm sorunu ve gelir eşitsizliği tüm dünyada önemli bir sorun teşkil etmektedir. Refah devletinin krize girmesi, küreselleşmenin yaşanması gelir eşitsizliğinin artmasına ve bölüşüm sorununun yaşanmasına neden olmuştur. Tüm dünyadaki ülkelerin ortak sorunu haline gelen gelir eşitsizliği ve bölüşüm sorununa çözüm olarak temel gelir, asgari gelir desteği, paydaş gelir transferleri, vergi politikaları ve kooperatifler görülmektedir. Bu çalışmada refah devletinin krize girmesi ve küreselleşmenin sonucunda ortaya çıkan bölüşüm sorununu kooperatifler aracılığıyla çözüm bulmak istenilmektedir. Bu çalışmada dünyada başarılı olmuş kooperatifler olan Mondragon Kooperatifi, SEWA Kooperatifi'nden Türkiye'de ise PANKOBİRLİK, MARMARABİRLİK, Simurg Kadın Kooperatifinden yararlanılmıştır. Bu kooperatiflerin ülke ekonomisine yapmış oldukları katkılara bakılmıştır. Refah devletinin üç temel özelliği bulunmaktadır. Bunlar müdahaleci, düzenleyici ve gelirin yeniden dağılımıdır. Müdahaleci özelliği piyasaları düzenleme yönelik olan, düzenleyici özelliği sosyal yardım, sosyal hizmet ve sosyal sigorta gibi sosyal güvenlik hizmetlerini sağlamak ve son özelliği de gelirin yeniden dağılımını sağlamak için vergi, transfer harcamaları gibi politikalar üretmesidir. Refah devletinin krize girmesi bu temel özelliklerinde bozulmaların yaşanmasına neden olmuş ve bölüşüm sorunu devletlere yük olmuştur. Kooperatifler incelendiğinde, yeni iş sahaları yaratarak istihdam, sosyal güvenlik, eğitim gibi alanlarda ülke ekonomisine katkı sağlamaktadırlar. Bölüşüm sorununun neden olduğu sosyal güvenlik, istihdam, eğitim gibi sorunlara kooperatifler alternatif çözüm olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The problems of distribution and income inequality are major problems affecting the world. The crisis of the welfare state, the globalization of income inequality has increased and the problem of distribution has been faced in many countries. Basic income, minimum income support, stakeholder income transfers, tax policies, and cooperatives are seen as the solution to the problem of income inequality and distribution, which has become the common problem of countries all over the world. This study aims to find a solution to the problem of distribution that emerged as a result of the crisis of the welfare state and its globalization through cooperatives. In this study, the Mondragon cooperative and the SEWA Cooperative are successful cooperatives in the world, while in Turkey beneficiaries benefitted from the PANKOBİRLİK, MARMARABİRLİK, and Simurg Women's Cooperative. The contributions of these cooperatives to the economy of the country were investigated. There are three main elements of the welfare state and they include intervention, regulatory, and redistribution of income. The intervention element is aimed at regulating markets; regulatory element targets to enact policies such as tax, transfer expenditures to provide social security services such as social aid, social service, and social insurance, and the last element ensures the redistribution of income. The crisis of the welfare state has led to the deterioration in these basic elements and the question of partition has become a burden on the states. When the cooperatives are examined, they contribute to the national economy in areas such as employment, social security, and education by creating new jobs. Cooperatives are an alternative solution to problems such as social security, employment, and education caused by the distribution problem.