Kültürel farklılıkların yerli üretim logosuna yönelik tutum üzerindeki etkisi: İzmir – Erzurum örneği
The effects of cultural differences on attitude towards indigenous production logo: İzmir – Erzurum example
  1. Tez No: 642463
  2. Yazar: GAMZE ÇATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı kültürel farklılıkların, günümüzde Türkiye'de kullanımı zorunlu hale gelen yerli üretim logosuna yönelik tutuma, tutumun da satın alma niyetine olan etkisini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için, literatürde yer alan çalışmalar incelenmiş ve Hofstede'nin çalışmasından yola çıkılarak güç mesafesi, bireycilik-toplulukçuluk, erkeksilik-kadınsılık, belirsizlikten kaçınma ve uzun-kısa dönem oryantasyon boyutları kültürü ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Önceki çalışmalardan yararlanılarak kültürel boyutların yerli üretim logosuna etkileri ve tutumun satın alma niyetine etkisi üzerine altı hipotez ve şehirlerarası farklılıkları ölçmek için yedi hipotez oluşturulmuştur. Bu doğrultuda hazırlanan anket formu İzmir ve Erzurum illerinde kolayda örnekleme yoluyla belirlenen 600 kişiye uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20 ve AMOS 18 paket programları kullanılmış; frekans analizi, güvenilirlik analizi, keşifsel ve doğrulayıcı faktör analizi, yapısal eşitlik modeli ve t-testi yapılarak sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, bireycilik-toplulukçuluk, belirsizlikten kaçınma ve uzun-kısa dönem oryantasyon kültürel boyutlarının yerli üretim logosuna yönelik tutum üzerinde, tutumun da satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bireycilik-toplulukçuluk, belirsizlikten kaçınma, uzun-kısa dönem oryantasyon kültür boyutları ile satın alma niyeti boyutunda İzmir ve Erzurum illerindeki katılımcılar arasında anlamlı bir fark olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar neticesinde akademisyenlere ve iş dünyasına çeşitli önerilerde bulunularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of the purchase intention of the attitudes to manner towards domestic production logo becomes mandatory for use in Turkey in cultural differences. To reach this goal, the studies in the literature have been examined and starting from Hofstede's work, power distance, individualism-collectivism, masculinity-femininity, avoiding uncertainty and long-short term orientation dimensions have been used as tools to measure culture. Using the previous studies, six hypotheses have been created the effects of cultural dimensions on the domestic production logo and the effect of attitude on purchasing intent and seven hypotheses have been created to measure interurban differences. The questionnaire prepared accordingly was applied to 600 people who were determined through sampling in İzmir and Erzurum provinces. SPSS 20 and AMOS 18 package programs were used to analyze the data; the results were tried to be reached through frequency analysis, reliability analysis, exploratory and confirmatory analysis, structural equation model and t-test. As a result of the analysis, it is has been determined that the cultural dimensions of individualism-collectivism, avoiding uncertainty and long-short term orientation have a significant and positive effect on the attitude towards the domestic production logo and the attitude on the purchase intent. In addition, it was concluded that there was a significant difference between the participants in İzmir and Erzurum provinces in term of individualism-collectivism, avoiding uncertainty, long-short term orientation culture dimensions and purchasing intent. As a result of the emerging conclusions, the study was completed by making various suggestions to academics and business world.