Türk vergi sisteminde kat karşılığı inşaat işlerinin vergilendirilmesi
Taxation on construction projects in return for flat in Turkish tax system
- Tez No: 642464
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye son yıllarda hızla gelişmekte ve nüfusu hızla artmaktadır. Bu durum inşaat sektörünün ekonominin lokomotif sektörü haline gelmesine neden olmuştur. İnşaat sektörü hastaneler, barajlar, yollar, havaalanları gibi ihtiyaçları karşılarken diğer yandan çok sayıda konutta üretmektedir. Ülkemizde konut ihtiyacının sağlanması amacıyla yapılan inşaatlar için müteahhitler, sermaye yetersizliği nedeniyle, sıklıkla kat karşılığı inşaat sözleşmesini kullanmaktadır. Arsa karşılığı inşaat işlerinin vergilendirilmesinin nasıl yapılacağı hususunda vergi kanunlarımızda herhangi bir düzenleme (kanun maddesi) bulunmaması nedeniyle vergileme genel hükümlere göre yapılmaktadır. Genel hükümlerin ise nasıl uygulanacağı konusunda tam bir netlik bulunmamaktadır Bu çalışmada Türk Vergi Sisteminde Kat Karşılığı İnşaat İşlerinin Vergilendirilmesi konusunda Maliye idaresi ve Danıştay arasındaki ihtilaflı konular ortaya konmuş, bundan hareketle değerlendirmeler yapılarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has been developing rapidly in recent years and its population is increasing as well. This has led the construction industry to become the locomotive sector of the economy. The construction sector meets needs such as hospitals, dams, roads, airports, and on the other hand it produces in a large number of dwellings as well. In order to meet the housing need in our country, contractors frequently use the construction projects in return for flat due to the capital insufficiency. Due to the fact that there is no specific regulation(law article) on how to make the taxation of construction works, taxation is made according to the general provisions. There is no exact clarity of how the general provisions will be applied. This study reveals controversial issues between the Finance administration and the Council of State which have been put forward regarding the taxation of construction works in return for flat (land). Based on this assessment, relevant recommendations are provided.