Türk kültürü dergisi ve milliyetçilik
Turkish culture and nationalism
  1. Tez No: 642467
  2. Yazar: YEMEN ÇARKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türk milletinin tarih sahnesine ilk çıktığı andan bu yana milliyetçiliğini ve kültürünü bilimsel araştırmalar çerçevesinde inceleyen birçok kurum ve kuruluş mevcuttur. Bu kurum ve kuruluşlar arasında bazıları vardır ki Türk milletini tekrardan ayağa kaldırmanın yolunun Türk kültüründe olduğunu işaret etmektedir. Türk Kültürü Araştırmaları Enstitüsü bu kurumlardan bir tanesidir. enstitü çıkardığı Türk Kültürü dergisi ile elinden geleni yapmaktadır. Türk milleti tarih boyunca dünyaya yön vermiş ve imkansız denilen başarılara imza atmıştır. Türk milletinin bu başarılara imza atabilmesi için en önemli özelliği genlerinde bulunan milliyetçilik duygusu ve köklü kültürüdür. Dünya 1789'da bu duyguya isim koyarken Türk milleti yüzyıllar evvelinden milliyetçilik duygusunu taşa kazımış ve devlet şiarı haline getirmiştir. Türk milletinin milliyetçiliğinin bu denli önemli ve büyük olmasının sebebi köklü kültüründen meydana gelmektedir. Türk milleti, kültürü ve milliyetçiliği ile yapacaklarıyla dünyaya yön vermeye devam edecektir.
Özet (Çeviri)
There are many institutions and organizations that have examined the own nationalism and culture within the framework of scientific research since the Turkish nation came to the stage of history. Some of these institutions and organizations indicate that the way to get the Turkish nation back on its feet is in the Turkish culture. Turkish Culture Research Institute is one of these institutions. The Institute does its best with the Turkish Culture Journal that it publishes. The Turkish nation has guided the world throughout history and has accomplished the so-called impossible achievements. The most important feature of the Turkish nation to achieve these successes is the sense of nationalism and its deep-rooted culture in its genes. While the world named this feeling in 1789, the Turkish Nation engraved the feeling of nationalism to the stone centuries ago and turned it into a state ideal. The reason why the nationalism of the Turkish nation is so important and big is its rooted culture. The Turkish nation will continue to steer the world with its culture and nationalism.