Üretimde verimlilik kalite kontrolu ve teşvikli ücret sistemleri ilişkisi
- Tez No: 6425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMETULLAH BURNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
1 V «SZET Bu çalışmada işletmelerde uygulanan kalite kontrol işlemleri ve işgörene uygulanacak teşviklerin verimlilik üzerindeki etkileri incelenmiştir, üretimin nitelik ve nice lik olarak işgörene bağımlı olduğu emek yoğun işletmelerde? işgb'renlere sadece üretimlerinin miktarı üzerinden, kalite dereceleri dikkate alınmadan uygulanacak teşvikler üretimin kalitesinin dolayısıyla verimliliğin düşmesine neden olacak tır. Bu.nedenle verimliliği arttırmak için uygulanacak teş vikli ücret sistemleri, en azından kalite ve miktar gibi iki temel faktör dikkate alınarak tasarlanmalıdırlar. Uygulama da, emek yoğun bir teknoloji kullanılan bir işletmede, bu tür bir ücret sisteminin uygulanabilirliği, değişik faktör ler gözönüne alınarak incelenmiştir. Uygulamanın başarılı olabilmesi için ne tür ön düzenlemeler yapılması gerektiği belirlenmeğe çalışılmıştır. ödemelere yansıtılacak kalite faktörlerinin belirlenebilmesi için alt bölümlerden birisi için örnekleme planı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the operations of quality control applied in firms and the effects of incentives to pay workers on productivity If the labor - intensive firms, in which the quality and quantity of production depends on workers? apply an incentive system with respect to quantity and without regard to quality, then the quality of production and hence the producti vity will decrease. So» incentive payment systems to apply for increasing the productivity have to install by depending on both of the mam factors, quality and quantity. In the application, it has been reaserced that the applicability of this kind of payment system by taking notice of some different factors, m the department of kitchenary goods of a labor - intensive cera mic plant. Meanwhile it has been handled that what kind of pre arrangements require in order to be succesful in practice.