N, N dimetilformamid ve N, N dietilformamid tetrasyanonikel komplekslerinin ır spektroskopik bölgesinde incelenmesi
  1. Tez No: 6426
  2. Yazar: MUSTAFA ŞENYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada M(DMF)2Ni(CN), ve M(DEF)2Ni(CN)4 (M = Mn, Co, Ni, Cu veya Cd) formülü ile verilen, N,N Dimetilf ormamid ve N,N Dietilformamid metal (II) tetrasiyanonikel kompleksle ri ilk kez elde edildi. Elde edilen komplekslerin nicel ana lizleri atomik absorbsiyon spektrometresiyle yapıldı. Shımadzu İR 435 model spektrometre ile 4000-400 cm spektroskopik böl gesinde infra-red absorbsiyon spektrumları kaydedilerek, tit reşim frekansları bulundu. Spektrumlarm incelenmesi, komp lekslerin yapılarının |M-Ni(CN), |ro polimerik tabakalardan oluştuğunu göstermiştir. Yapıda ligand molekülleri oksijen ucundan metale bağlanmıştır. Komplekslerde (Cu'lu hariç) ni kel atomu düzgün karesel düzende siyan molekülüne ait dört karbon atomuyla, metal atomları ise siyan grubunun dört azo tu ve ligand moleküllerinin iki oksijeni ile çevrilidir. Ba kirli komplekslerde ise | Cu-Ni(CN) » | " polimerik tabakalarının diğer komplekslerden daha düşük simetride olduğu tesbit edil di. Bu durum Cu-NC bağlarının, Cu üzerindeki terslenme mer kezini koruyacak şekilde iki uzun iki kısa bağ halinde oldu ğu şeklinde, Jahn-Teller olayı ile açıklanmıştır. Tabakalar arasındaki boşluklara ise küçük moleküller konuk olarak gire bilmektedir. Bileşiklerin DMF veya DEF molekülü C=0 frekanslarında, kompleks oluşumu nedeniyle sıvı DMF veya DEF molekülü frekan sına göre düşük frekans bölgesine kayma gözlendi. Bu kayma lar, metale bağlılıktan ileri gelmektedir ve ligand molekül lerinin metal atomuna oksijen atomuyla bağlı olduklarını gös- iiiterir. Komplekslerdeki farklı metallere bağlı kaymalar Mn < Cd < Co < Mi < Cu sırasına göre yükselmektedir. Bu yükselme, aynı metallerin II. iyonizasyon potansiyelleri sırasına da uygunluk göstermektedir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, N,N Dimethylf ormamide and N,N Diethyl- formamide metal (II) tetracyanonickelate complexes, which are formulated as CM(DMF) 2Ni(CN)4 ], [M(DEF) 2Ni(CN)4 ]. are presented for the first time. Quantitave analysis of the produced complexes are realized through the use of the atomic absorption spectrometer. Vibrational spectra are recorded on Shimadzu IR 435 model spectrometer in the spectral region -1 4000-400 cm. As a result of the investigation of the spectra, it. is shown that complexes are consisting of j M-Ni (CN), | ro polymeric layers with the ligand molecules bound to metal, M, through the 0-donor atom. In the complexes (except those with Cu), nickel atoms are surrounded by four carbon atoms of cyanide groups in a square-planar environment. The metal atoms are surrounded by the four nitrogen of cyanide groups and two oxygens of the ligand molecules. In copper complexes, it is observed that | Cu-Ni(CN), ] " polymeric layers are at lower symmetry, when compared with the other complexes. This is explained with Jahn-Teller effect, where Cu-NC bonds are of two pairs of short and long bonds in trans positions around the copper. Empty spaces formed between the layers may be occupied by the small guest molecules.It is observed that the frequencies of the C=0 of the dimethylf ormamide or diethylf ormamide complexes, when compared with the liquid DMF or DEF molecules frequencies, shift toward lower frequencies and the shifts are metal dependent. Thus, these observations indicate that the ligand molecules are coordinated to metal through the O-donor atoms of the ligands. It is noted that the frequency shifts for the metals in the complexes studied are in the order of Mn < Cd < Co < Ni < Cu, which is in agreement with the increasing order of the second ionization potentials of the metals. VI