Ödemeler bilançosuna parasal yaklaşım
  1. Tez No: 64256
  2. Yazar: İBRAHİM ÖRNEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DOĞANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Günümüz dünyasında gelişmekte olan bir çok ülke, yüksek enflasyonun yanında kronikleşmiş ödemeler bilançosu açıklarından zarar görmektedir. Bundan dolayı, rezerv akımları gelişen ülkeler için önemli bir kaynaktır. Ekonomi literatüründe, uluslararası rezerv hareketlerinin açıklamasında bir çok teori mevcuttur. Bu teoriler içerisinde, ödemeler bilançosuna parasal yaklaşım teorisi, uluslararası rezerv hareketlerini inceleyen en önemli teorilerden birisidir. Bu teoriye göre, para arz ve para talebi ödemeler bilançosunu tesbitinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu yaklaşımla ilgili bir çok teorik çalışma yapılmasına rağmen ampirik olarak çok az sayıda çalışma mevcuttur. Bundan dolayı, bu çalışma içerisinde, bu yaklaşımın hem teorik açıklaması hem de Türkiye verileri (1980-1992) üzerinde bu yaklaşımın ampirik testi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the world today, most developing countries are suffering from high inflation and suffering from chronic balance of payments,consequently, reserve flows have become an important source in developing countries. There are many theories in the economic literature which explain the movements of international reserves, commonly known a new theory is monetary approach to balance of payments. According to this theory, demand for money and supply of money a fundemantel role in the determination of balance of payment. Even thought, a large number of theoritical works have been done on this subject, there have been relatively few attemts to emprically test the implication theory. Because of this, this study has covered theoritical studing and emprical testing to the monetary approach to balance of payments.