Döviz kurlarının belirlenmesiyle ilgili yaklaşımlar: Teorik ve ampirik çalışma
Approaches in the determination of the exchange rates: The study of theory and emprical
  1. Tez No: 81834
  2. Yazar: BAHAR ARAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, iktisat literatüründe yer alan, döviz kurlarının önemi nedeniyle“döviz kurlarının belirlenmesi ile ilgili yaklaşımlar”incelendi. Tezin başlığının döviz kurlarının belirlenmesiyle ilgili yaklaşımlar olmasına rağmen, döviz kurları ve ödemeler bilançosu arasındaki karşılıklı ilişkiden dolayı ödemeler bilançosu da tezin bölümlerinde incelenmiştir. Döviz kurları ve ödemeler bilançosu ile ilgili yaklaşımlar öncelikle tarihsel bir bakış açısı ile ele alınmış ve bu çerçevede geleneksel yaklaşımlardan olan klasik, esneklik, toplam harcama ve keynesgil çarpan yaklaşımı da çalışmamızda yer almıştır. Bunun yam sıra 1970'ler de döviz kuru sisteminin sabit sistemden esnek sisteme geçmesiyle birlikte döviz kurlarının belirlenmesinde de yeni yaklaşımların geliştirilmiştir. Bu yıllarda geliştirilen parasal ve portföy dengesi yaklaşımı esnek döviz kurlarında döviz kurunun belirlenmesini gösterir. Çalışmamızda ayrıca denge döviz kurunu belirleyen satınalma gücü paritesi de incelenmiştir. Çalışmamızda özellikle parasal yaklaşıma getirilen eleştiriler sonucunda oluşturulan döviz kuralarında hedefi aşma ve faiz haddi paritesi de incelenen konulara arasındadır. Son olarak, çalışmamızın ampirik bölümünde Türkiye, Almanya ve ABD verileri kullanılarak yapılan ekonometrik çalışmada parasal yaklaşımın uygunluğu test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY- ABSTRACT In the thesis,“approaches in the determination of the exchange rates”subject has been studied. The considerable importance of the exchange rates on economic science has been the main reason for the selection of this subject. The approaches in balance of payments due to interrelations between exchange rates and BOP has also been studied in different chapters of this thesis. This study has been carried on based historical basis and traditional approaches; classical, elastisty, absortion and keynesian multiplier approaches have been detaily analysid. In 1970s, there has been shift of the exchange rates system from fixed to flexible exchange rates system. This shift resulted in new approaches in the determination of the exchange rates. Monetary approach and portfolio balance approach are there examples of these new approaches anad they have been anaysid in our thesis. Finally, Turkey, Germany and USA data have been used to test the applicability of the monetary approach to the exchange rates and the detalied anaysid has been carried in our emprical study.