Dış denge ve döviz kuruna parasal yaklaşım Türkiye örneği (1987-2004)
The monetary approach to balance of payments and exchange rate Turkey experience (1987-2004)
- Tez No: 162244
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP KÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Bir ülke ekonomisinde meydana gelebilecek dış dengesizlik sorunun kaynaklarını ve bu sorunun çözümüne yönelik politikaları analiz eden yaklaşımlardan biri olan ödemeler bilançosuna parasal yaklaşıma göre dış dengesizlik temelde parasal bir fenomendir. Bu olgu Chicago okulunun temsilcilerinden R. A. Mundell ve H. G Johnson'un önemli katkılarıyla açıklanmaktadır. J. A. Frenkel vd. tarafından geliştirilen döviz kuruna parasal yaklaşım olgusu ise parasal genişlemelerin döviz kuru artışına yol açtığı savma dayandırılmaktadır. Her iki yaklaşımla ilgili amprik bulgular, kuramsal beklentileri büyük ölçüde desteklemektedir. Bu çalışmanın temel amaç fonksiyonu çerçevesinde, Türkiye'de (1987- 2004) dış denge ve döviz kuruna parasal yaklaşım analizlerinden aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: Kuramsal beklentiler paralelinde olmak üzere, Türkiye'de parasal yaklaşım, döviz kuru mekanizması üzerinde oldukça etkin; dış denge mekanizması üzerinde ise kısmen etkindir. Ödemeler dengesine parasal yaklaşım kuramının sabit döviz kuru sisteminin geçerliliği varsayımı, Türkiye koşullarında, ulusal paranın (TL'nin) aşırı değerlendiği durumları da kapsayacak şekilde, esnemektedir. TL'nin aşırı değerlenmesi, kirli dalgalanma olarak da tanımlanan döviz kuru değişmelerinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla dış denge mekanizması 1996'dan itibaren işlemeye başlamıştır. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The monetary approach to balance of payments, one of the approaches analyzing the sources of external instability issue that can occur in a country's economy and the policies oriented to the solution of this issue, is essentially a monetary phenomenon. This fact is being explained by the important contributions of Chicago school's attorneys R. A. Mundell and H. G. Johnson. The monetary approach fact to exchange rate developed by J. A. Frenkel and others is grounded on the thesis that the monetary expansions lead to exchange rate increase. The empirical evidence related with both approaches, drastically supports theoretical expectations. Within the framework of the objective function of this study, following results have been obtained from the monetary approach to Balance of payments and exchange rate analyzes in Turkey (1987-2004). Parallel with the theoretical expectations, the monetary approach in Turkey is considerably effective on the exchange rate mechanism; and is partially effective on the external balance mechanism. The constant exchange rate system validity assumption of the monetary approach theory to the balance of payments, is stretching in Turkey's conditions, including the situations where national money (TL) appreciates excessively. Excessive appreciation of TL grows out of the exchange rate fluctuations which are also defined as dirty floating. Therefore the external balance mechanism has begun to operate since 1996. vii