Şehir hastanelerinin sağlık turizmine etkisinin SWOT analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of city hospitals on health tourism by SWOT analysis
- Tez No: 642574
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Şehir hastaneleri Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında planlanmıştır. Ülkemizin sağlık sektörüne çağ atlatacağı vaat edilmiştir. Şu aşamada bir kısmı tamamlanmış ve insanımıza hizmet etmekte, bir kısmının yapımı devam etmekte ve bir kısmı da planlama aşamasında toplam yirmi beş şehir hastanesinin yapımı hedeflenmiştir. Büyük yatırımlar ile gerçekleştirilmekte olan hastanelerin ülkemiz ekonomisine etkisi de büyük olmaktadır. Her ne kadar özel sektör tarafından inşa süreçleri gerçekleştiriliyor olsa da özel sektör üzerinden ülkemizin dış borcunu artırmaktadır. Sağlık sektöründe malzeme ve araç-gereç anlamında dışa bağımlılığımızın devam ettiği ve kısa ve orta vadede bunun düzelmeyeceği de görülmektedir. Şehir hastanelerinin ülkemiz sağlık sektörüne katkılar vereceği açıktır. Ancak bu maliyetli yatırımların geri dönüşlerinin sağlanması da gerekmektedir. Şehir hastanelerinin yapımı ile Sağlık Bakanlığı sağlık turizmine odaklanmış ve bu cari dengesizliği bir nebze olsun turist eli ile gelecek döviz üzerinden kapatmaya yönelmiştir. Sağlıkta dönüşüm programında sağlık turizmi şehir hastaneleri ile birlikte ele alınmıştır. Bu, yaklaşım olarak doğru olsa da şehir hastanelerinin işletimlerinin iyileştirilmesi, turizm sektöründe bile yüksek döviz bırakan turistleri ülkemize çekememiş olan ülkemizin bu alana özel olarak politikalar geliştirmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, sağlık turizmi kavramı şehir hastaneleri ile birlikte ele alınmış ve dünyadaki örnekleri analiz edilmiştir. Sağlık sektörümüzün var olan potansiyeli ve şehir hastanelerinin işletilmesi ile kazanacağı potansiyelin barındırdığı fırsatlar ve güçlü yönleri belirlenmiştir. Bunların daha üst seviyeye nasıl çıkarılacağı tartışılmıştır. Ülkemizin sağlık turizmi için hangi eksikliklerinin olduğu, hangi tehditler ile karşı karşıya olduğu analiz edilmiştir. Burada literatüre dayalı olarak SWOT tekniği ile sonuçlar değerlendirilmiştir. Tez sonucunda özellikle bireysel girişimciliğin yetersiz olduğu ülkemizde devletin elinin sağlık sektörünün üzerinde olması, sağlık turizminde lokomotif olması ve bu konuda özel sektöre de öncülük etmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Geliştirilecek politikalar ile sağlık turizmi desteklenmeli ve özel sektör yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
City hospitals are planned under the Health Transformation Program. It has been promised that our country will survive the health sector. At this stage, some of them have been completed and serve to our people, some of them are under construction and some of them are planned for the construction of twenty-five city hospitals. Hospitals, which are being realized with large investments, have a great impact on the economy of our country. Although the construction processes are carried out by the private sector, it increases the external debt of our country through the private sector. It is seen that our dependency on foreign materials in the health sector in terms of materials and equipment continues and this will not improve in the short and medium term. It is clear that city hospitals will contribute to the health sector of our country. However, return of these costly investments should be ensured. With the construction of city hospitals, the Ministry of Health focused on health tourism and tended to close this current imbalance to a certain extent with the tourist hand. In the health transformation program, health tourism was handled together with city hospitals. Although this approach is correct, our country needs to improve the operation of the city hospitals and to develop policies specifically for this area, which could not attract the tourists who leave foreign exchange even in the tourism sector. In this thesis, the concept of health tourism is discussed together with the city hospitals and its examples are analyzed in the world. The existing potential of our health sector and the opportunities and strengths of the potential to be gained through the operation of city hospitals are determined. How to raise them to a higher level is discussed. The deficiencies of Turkey for health tourism and the threats they face are analyzed. Here, the results were evaluated with SWOT technique based on the literature. As a result of the thesis, it was revealed that especially in our country where individual entrepreneurship is insufficient, the state should be over the health sector, be the locomotive in health tourism and lead the private sector in this regard. Health tourism should be supported with policies to be developed and private sector should be directed.