Romatoid artrit tanılı hastalardaserum interlökin-35 düzeyi ve hastalık aktivitesi ile ilişkisi
Serum interleukin 35 level and relationship with disease activity in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 642573
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ HİZMETLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Romatoid Artrit (RA); sinoviyal hiperplazi, kıkırdak ve eklem erozyonu, anjiogenezis ve sinoviyumun inflamatuar hücrelerle infiltrasyonu ile karakterize kronik sistemik bir otoimmün hastalık olup patogenezinde özellikle T lenfosit hakimiyeti mevcuttur ve T lenfositler arasında da CD4 + hücreleri CD8 + hücreleri üzerinde baskındır. CD4 + T hücrelerinin T helper-1 ve T helper-2 alt gruplarına farklılaşmasında beklenti, T helper-1 (Th1) sitokinlerinin, RA'da aktive edilmiş makrofajların belirgin katılımı nedeniyle daha fazla miktarda olmasıdır. Romatoid sinoviyumda Th1 hücrelerinin Th2 hücrelerinin üstünlüğüne ilişkin paradigmaya, yeni keşfedilen bir CD4+ efektör yardımcı T hücresi alt kümesi olan T helper 17 (Th17) ve T regülatör hücre eklenmiştir. Th 17 ve T regülatör hücreler arasındaki dengenin bozulması ile ortaya çıktığı düşünülen otoimmün hastalıkların patogenezinde; bu dengede rol oynayan bir sitokin olan IL-35, esas olarak T regülatör hücreler tarafından üretilir ve önemli bir efektör molekülü olarak immunsupresyonda doğrudan yer alır. Bu çalışmada RA tanılı hastalar ve sağlıklı bireylerin serum İnterlökin-35 düzeyini karşılaştırmak ve RA hastalarında hastalık aktivitesiyle ilişkisini saptamak amaçlanmıştır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı polikliniğine başvuran, Amerikan Romatoloji Cemiyeti (ACR) ve Avrupa Romatizma Birliği (EULAR) 2010 sınıflandırma kriterlerine göre RA tanısı konulmuş 40 hasta ve hasta grubuna yaş ve cinsiyet özellikleri benzer olacak şekilde 40 gönüllü sağlıklı birey serum İnterlökin-35 seviyelerinin değerlendirilmesi amacıyla çalışmaya alındı ve IL-35 düzeyleri serum örneklerinde ELİSA yöntemi ile belirlendi. Tüm olguların demografik özellikleri kaydedildi. Tüm hastalar için DAS-28 hastalık aktivite skoru değerlendirildi. Romatoid faktör, antisiklik sitrüline peptid, tam kan sayımı, eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) ve C-reaktif protein düzeyleri kaydedildi ve ölçülen IL-35 serum seviyesi ile ilişkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA); It is a chronic systemic autoimmune disease characterized by synovial hyperplasia, cartilage and joint erosion, angiogenesis, and infiltration of synovium with inflammatory cells, especially T lymphocyte predominantly exists in its pathogenesis, and among T lymphocytes, CD4 cells predominate over CD8 cells. The expectation for the differentiation of CD4 T cells into the T helper-1 and T helper-2 subgroups is that T helper-1 (Th1) cytokines are greater due to the apparent participation of activated macrophages in RA. T helper 17 (Th17) and T regulator cell, a newly discovered subset of CD4 + effector helper T cells, were added to the paradigm of the superiority of Th1 cells in the rheumatoid synovium. In the pathogenesis of autoimmune diseases, which are thought to occur with disruption of balance between Th 17 and T regulator cells; Inter-35, a cytokine involved in this balance, is mainly produced by T regulator cells and is directly involved in immunosuppression as an important effector molecule. In this study, it was aimed to compare serum interleukin-35 levels of patients diagnosed with RA and healthy individuals and to determine the relationship with disease activity in RA patients. 40 patients who applied to Sivas Cumhuriyet University Department of Physical Medicine and Rehabilitation-Division of Rheumatology outpatient clinic and were diagnosed with RA according to the American College of Rheumatology/European League Against Rheumatism 2010 criteria and 40 apparently healthy individuals who were matched in age and sex participated as controls were included in the study to evaluate serum interleukin-35 levels. IL-35 levels were determined in serum samples by Elisa method. Demographic characteristics of all cases were recorded. DAS-28 disease activity score was evaluated for all patients. Rheumatoid factor, anticyclic citrullinated peptide, complete blood count, erythrocyte sedimentation rate (ESR) and C-reactive protein levels were recorded and the relationship with the measured IL-35 serum level was evaluated.