A critical ethnographic understanding of lesson study as an EFL teacher Professional development strategy
Bir İngilizce öğretmeni mesleki gelişim stratejisi olarak ders imecesinin eleştirel etnografya yöntemiyle incelenmes
  1. Tez No: 642590
  2. Yazar: ÖZGEHAN UŞTUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İREM ÇOMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'deki büyük bir devlet üniversitesindeki yabancı diller yüksekokulunda öğretmen mesleki gelişimi pratiğini eleştirel etnografya yöntemi ile inceler. Bu çalışmada bir okul bağlamında mesleki gelişimin nasıl uygulandığını ve bu pratiğin yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerini nasıl etkilediği araştırılır. Öğretmenlerin mesleki gelişimi algılarında paradigmatik bir değişim yaratmak için eleştirel bir anlayışla özgürleştirici bir yöntem uygulanmıştır. Bu bağlamda, iş birlikçi, öğretmen tarafından yürütülen bir mesleki gelişim modeli olarak tartışılagelen Ders İmecesi (Lesson Study), var olan yukarıdan aşağıya yaklaşımının aşağıdan yukarıya bir mesleki gelişim anlayışına dönüşebilmesi için tanıtılmıştır. Özetle çalışma (1) Ders İmecesinin nasıl kendini bir işbirlikçi ve öğretmen tarafından yönetilen bir aktivite olarak dışa vurduğunu, (2) -eğer varsa- bu modelin katılımcıların mesleki gelişim pratiklerine nasıl etki ettiğini, (3) ve -eğer varsa- modelin mesleki gelişim pratiği bakımından araştırma ortamını nasıl etkilediğini anlamayı amaçlar. Bu amaçlar aynı zamanda çalışmanın araştırma sorularını yansıtmaktadır. Analiz çerçevesi için bu tez çalışmasında Kültürel Tarihi Eylem Teorisi'ne başvurulmuştur. Eleştirel etnografya yöntemi ile paradigmatik benzerliğine binaen bu çerçeve, incelenen eylem sistemlerinin, bu eylemlerin vukuu bulduğu çevre ile ilişkili kültürel ve tarihi elementler ışığında çözümlenebilmesine olanak verir. Bununla ilişkili olarak, yüksekokuldaki beş İngilizce öğretmeninden oluşan bir topluluk, bir yarıyıl süresince bir Ders İmecesi sürecini takip etmiştir. Bu süre, araştırmacının gözlemini ve hazırlıklarını içeren bir hazırlık sürecini takip etmiştir. Çalışma, alan notu, yapay olgular ve mülakatlar gibi nitel veri toplama araçlarını kullanarak teorik çerçeve odaklı bir tematik içerik analizi ile yürütülmüştür. Çalışma sonucunda görülmüştür ki Ders İmecesi öncelikle bir meta-eylem olarak ele alınabilir; teorik çerçeve İngilizce öğretmenlerinin Ders İmecesi temelli mesleki gelişim pratiğini kendi başına bir eylem sistemi olarak çözümlenebilmesine olanak sağlamıştır. Eylem kolektif bir nesneye yönelen bir özne tarafından sürdürülür ve çıktılar kültürel ve tarihi temelli bir sistemde yerleşiktir. Bu anlayışla bulgular, Ders İmecesinin tekrarlayan yapısal özellikleri sayesinde bir meta-eylem olduğunu göstermektedir. Katılımcı öğretmenler üzerindeki etkileri ile ilgili olarak da Ders İmecesi, (1) öğretmenlerin pedagojik alan bilgilerinin arttırılması için özgün bir öğrenme alanı yaratmış, (2) yansıtıcı pratiği arttırarak hem bireysel hem işbirlikçi bir düzlemde bir arada bu pratiğin çıkmasını sağlamış, (3) dönüşlü mesleki gelişim pratiğini destekleyerek öğretmenlerin öğrenmesine kendini tekrarlayan bir etki yaratmıştır ve (4) hedef temelli eylem komünü kurarak öğretmenlerin sosyokültürel olarak mesleki gelişimlerini sağlamıştır. Son araştırma sorusuna ilişkin olarak da bulgular, Ders İmecesinin çalışmanın ölçeği sınırlarında bir dönüştürücü etki de yaratmıştır; bu tez çalışmasında raporlanan Ders İmecesi uygulaması, İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimlerini dönüştürmek ve bu pratiği güçlendirmek için potansiyel olarak etkili bir anlayış ortaya koymaktadır. Daha sonraki çalışmalar, bu dönüştürücü modelin daha da geliştirilmesini sağlayarak bu bulgulara daha da ışık tutmalıdır. Takip eden araştırmalar öğretmenlerin öğrenme süreçlerinin dilbilimsel doğasını daha iyi anlamak için bu gibi dönüştürücü modellerde üretilen İngilizce öğretmeni mesleki gelişiminin dilini de incelemelidir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a critical ethnographic study that investigates the practice of teacher professional development at a tertiary level foreign language education school of a public university in Turkey. The study examines how professional development is practiced at the school, and how this practice influences the EFL teachers. With a critical understanding, an emancipatory methodology is applied to introduce and create a paradigmatic shift in terms of teacher professional development. Accordingly, Lesson Study, which has been discussed as a collaborative, teacher-led professional development model is implemented to shift the existing top-down approach into a bottom-up, transformative approach of professional development. Overall, the study seeks to understand (1) how Lesson Study manifests itself as a collaborative, and teacher-led activity, (2) what (if any) are its main influences on the participants' professional development practice, and (3) what (if any) are its influences on the teaching practice at the research setting with an exclusive focus on the practice of professional development. These aims constituted the research questions of the current dissertation. For the framework for analysis, this dissertation study draws on Cultural Historical Activity Theory. Due to its paradigmatic alignment with critical ethnography and Lesson Study, this framework enables the analysis of investigated activity systems in light of cultural and historical elements that are related to the setting in which the activity unfolds. In tandem with this, a community of five EFL teachers at the school participated in a semester-long Lesson Study process that follows prior fieldwork, observation, and preparation. Using qualitative data collection methods such as fieldnotes, artifacts, and interviews, a thematic analysis informed by the theoretical framework of the study was carried out. The study reveals that Lesson Study can be perceived as a meta-activity; the theoretical framework of the dissertation allowed the analysis of EFL teachers' Lesson Study modeled professional development practice as an activity system in and of itself. Activity is driven by a subject towards a collective object and outcomes embedded within a culturally and historically informed system. In accordance with such an understanding, the findings demonstrated that Lesson Study was a meta-activity due to its iterative, recursive, and structural properties. As for its influences on participant teachers, (1) Lesson Study created an authentic learning space for the growth of pedagogical content knowledge, (2) it enabled elevation of reflective practice at both individual and collaborative planes co-emerging together, (3) it fostered reflexive professional development practice, which created a recursive impact on teacher learning and (4) it generated a goal-oriented community of practice that allowed sociocultural teacher learning. Related to the last research question of the current dissertation, the findings uncovered the transformative impact of Lesson Study with a scalar limitation; however, the Lesson Study implementation that was reported in the current study framed a holistic paradigm of transformative and empowering professional development for EFL teachers. Further studies should continue to shed light on this paradigm by giving rise to augmented transformative models such as Lesson Study. The prospective research should also investigate the language of professional development of EFL teachers that is produced in such transformative models to better understand the linguistic nature of teacher learning.