An ethnographic study of the role of evidence in problem-solving practices of healthcare facilities design teams
Sağlık tesisleri tasarım ekiplerinin problem çözme pratiklerinde kanıtın rolü üzerine etnografik bir çalışma
  1. Tez No: 741771
  2. Yazar: ALTUĞ KASALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NANCY NERSESSIAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Georgia Institute of Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Sağlık yapıları alanındaki ilerici çabalar, bu tür mekanları tasarlayan mimarların karar verme aşamalarında ilgili bilimsel araştırmaları kullanmaları için bir alan oluşturmuştur. Bu sayede evrilen bakım süreçlerine uyum sağlıyacak güvenli, verimli, ve esnek mekanların üretilebilmesi hedeflenmiştir. Bu çerçevede mimarları, içmimarları, mühendisleri, ve danışmanları içeren disiplinlerarası proje ekipleri bilimsel kanıtları projelere nasıl entegre edebilecekleri konusunda yollar aramaya başlamıştır. Bugüne kadar, bu tür ekiplerin gerçek hayatta farklı kaynaklardan gelen kanıtları mimari tasarıma nasıl entegre ettiklerine ilişkin çok az çalışma üretilmiştir. Bu çalışma etnografik yönetmler ve yerinde gözlemler ile bir proje ekibinin çalışmalarına odaklanarak gerçekleşen işbirlikleri konusunda bildiklerimizi genişletmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Progressive efforts within the healthcare design community have led to a call for architects to use relevant scientific research in design decision making in order to provide facilities that are safe, efficient, and flexible enough to accommodate evolving care processes. Interdisciplinary design project teams comprising architects, interior designers, engineers, and a variety of consultants struggle to find ways to deal with the challenge of incorporating the evidence base into the projects at hand. To date there has been little research into how these interdisciplinary teams operate in the real world and especially how they communicate and attempt to integrate evidence coming from different sources into the architectural design that is delivered. This study presents an investigation of a healthcare design project in situ by using methods of ethnographic inquiry, with the aim of developing an enhanced understanding of actual collaborative healthcare design practices. A major finding is that ‗evidence', as used in practice is a richly textured notion extending beyond just the scientific research base. The description and analysis of the observed practices is presented around two core chapters involving the design process of 1) the emergency department and 2) the inpatient unit. Each design episode, which depicts the complex socio-cognitive landscape of architectural practice, introduces how evidence, with its various types and representational forms, was generated, represented, evaluated, and translated within the interdisciplinary design team. Strategically utilizing various design media, including layout drawings and mock-ups, the architects represented and negotiated a set of physical design attributes which were supported by differing levels of scientific research findings, anecdotes, successful precedents, in-house experimental findings, and intuition, each having different affordances and constraints in solving design problems over time. Individually, or combined into larger -stories- which were collectively generated, the set of relevant evidence provided a basis for decision making at various scales, ranging from minor details within rooms to broader principles to guide design work over the course of the project. Emphasizing the role of the architects in translation of evidence, the design episodes provide vivid examples of how various forms of evidence shape the design of healthcare environments. The case observed in this research demonstrated that the participants formulated and explained their design ideas in terms of mechanistic arguments where scientific research, best practices, and anecdotal evidence were integrated into segments that formed causal links. These mechanistic models, as repositories of trans-disciplinary knowledge involving design, medicine, epidemiology, nursing, and engineering, expand the scope of traditional understanding of evidence in healthcare design. In facilitating design processes architects are required not only to become knowledgeable about the available evidence on healthcare, but also to use their meta-expertise to interpret, translate (re-present), and produce evidence in order to meaningfully engage in interdisciplinary exchanges. In re-presenting causal models through layouts or mock-ups, architects play a critical role in evidence-based design processes through creating a platform that displays shortcomings of available evidence and shows where evidence needs to be created in situ.