Teacher questions and student talk in English medium instruction classrooms in a Turkish higher education setting
Bir Türk yüksek öğretim kurumunda İngilizcenin öğretim dili olarak kullanıldığı sınıflarda öğretmen soruları ve öğrenci konuşması
- Tez No: 642596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısında başlayan küreselleşme neticesinde İngilizce, anadili İngilizce olmayan konuşanları tarafından en çok kabul edilen ortak dil olmuştur. Bu süreç yükseköğretim kurumlarında uluslararasılaşma sürecini başlatmış ve yüksek öğretim dil politikaları alan derslerinde İngilizcenin öğretim dili olarak kullanılmasına doğru evrilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı Türkiyedeki bir yükseköğretim kurumunda, Öğretim Dili olarak İngilizcenin (ÖDİ) kullanıldığı derslerde öğretmen soruları ve öğrenci cevaplarını araştırmaktır. Aynı zamanda, çalışma Boyd'un (2015) taksonomisine göre tipik ve kritik öğrenci söylemlerinin yanı sıra, öğretmen sorularının konuşma kapsamı, tipoloji, rastlantısal, yakınsak ve ıraksak perspektiflerden detaylı bir biçimde incelenmesi aracılığı ile öğretmen ve öğrenci arasında oluşturulan etkileşimi araştırmıştır. Çalışmada farklı disiplinlerden ÖDİ kullanılan 10 derste video kaydı aracılığı ile sınıf içi gözlem yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada öğrencilerle ortak anadili kullanan 7 öğretim görevlisi bulunmaktadır ve hepsi kurum tarafından benimsenmiş ÖDİ politikasına paralel olarak alan derslerini İngilizce aracılığı ile anlatmaktadır. Transkripsiyon, indeksleme ve indirgeme aşamalarının ardından Nvivo (sürüm 12) programı aracılığı ile araştırmanın odağındaki kalıpların kodlaması gerçekleştirilmiştir. Temel bulgular, en sık öğretmen sorularının matematik ve mühendislik dersindeki öğretim görevlileri tarafından oluşturulduğunu göstermiştir. Ayrıca öğretim görevlilerinin çoğunlukla metin esinli, özgün ve ıraksak sorular yerine metin tabanlı, cevapları bilinen ve yakınsak sorular kullandıkları ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin sınıfiçi etkileşime yüksek oranda katılım sağlamalarına ve öğretim görevlilerinin sorularının yarısından fazlasının cevaplanmasına rağmen, öğrenci cevapları yüksek bilişsel beceri gerektirmeyen tipik cevaplar olarak bulunmuştur. Çalışma, öğretim görevlilerinin, soruları daha işlevsel kullanabilmek adına, pedagojik becerilerine ve sınıf içi söylem yeterliliklerine yönelik eğitim çalışmalarına ihtiyaçları olduğunu açığa çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of globalisation in the world since the half of the 20th century, English has become the most accepted lingua franca among the non-native countries. Thus, the language policies in HE have tended to adopt English Medium Instruction in content courses with the motivation of internationalisation. Consequently, there have been some language-related concerns with the development of this newborn domain. At this point, the main purpose of this study was to investigate the lecturers' questions and the students' responses in EMI courses in a Turkish HE setting. Additionally, the study examined the classroom interaction through a detailed investigation of teacher questions in terms of the scope of talk, typology, contingency, the convergent and divergent dimensions as well as typical and critical student talk according to the taxonomy of Boyd (2015). As to the data collection process, classroom observation method through video recording was used in 10 EMI courses from different disciplines. There were 7 lecturers who share the same first language with the students. After the transcription of all the sessions, indexing and reduction of the data; the coding of the patterns was carried out by Nvivo (Version 12). Major findings demonstrated that the most frequent questioning was utilized by the lecturers in mathematics and engineering courses. Additionally, results revealed that the lecturers mostly used text-based, display and convergent questions rather than text-inspired, authentic and divergent questions. Despite the facts that there is a high level of student involvement during the interaction and over the half of the lecturers' questions were responded by the students, almost all of the responses from students did not necessitate high cognitive skills. Thus, the study unpacks a need for training of EMI lecturers in terms of pedagogical skills and classroom discourse competence to use the questions more functional for the sake of students' involvement into classroom interaction and increasing their learning.