Öğretmen ve öğretmen adaylarının web 2.0 araçlarını kullanabilme yetkinlikleri: Bir karma yöntem araştırması
Competencies of teachers and teacher candidates to use web 2.0 tools: A mixed methods research
- Tez No: 847841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN İMER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı; öğretmen ve öğretmen adaylarının Web 2.0 araçları kullanım yetkinliklerinin incelenmesidir. Araştırmaya 2022-2023 eğitim öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde farklı branşlarda öğrenim gören 340 öğretmen adayı ve farklı branşlarda ortaokulda çalışan 102 öğretmen katılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma karma araştırma yöntemi desenlerinden biri olan yakınsayan paralel desen yaklaşımıyla yürütülmüştür. Araştırmadaki nicel veriler“Kişisel Bilgi Formu”ve“Web 2.0 Kullanım Yetkinliği Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizi frekans dağılımları, t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile çözümlenmiştir. Nicel kısımda öğretmen adaylarının Web 2.0 araçları kullanım yetkinlikleri cinsiyet, lisans programı, bilgisayar kullanım düzeyi, öğretmen adaylarının Web 2.0 araçları kullanabilme durumları, lisans dersleri içerisinde Web 2.0 araçları kullanımıyla ilgili ders alma durumları, üniversitede alınan derslerin Web 2.0 araçları kullanabilme becerilerini geliştirme durumu, Web 2.0 araçlarını kullanarak materyal hazırlayabilme durumu değişkenleri incelenmiştir. Öğretmenlerin ise cinsiyet, branş, yaş, kıdem yılı, bilgisayar kullanım düzeyi, öğretmenlerin Web 2.0 araçları kullanabilme durumları, lisans dersleri içerisinde Web 2.0 araçları kullanımıyla ilgili ders alma durumları, üniversitede alınan derslerin Web 2.0 araçları kullanabilme becerilerini geliştirme durumu, Web 2.0 araçlarını kullanarak materyal hazırlayabilme durumu değişkenleri incelenmiştir. Nicel bulgular neticesinde öğretmen adaylarının Web 2.0 araçları kullanım yetkinliklerinin orta seviyenin altında, öğretmenlerin ise Web 2.0 araçları kullanım yetkinliklerinin orta seviyenin üzerinde olduğu bulunmuştur. Araştırmadaki nitel verileri toplamak için metafor formundan yararlanılmıştır. Toplanan veriler içerik analiz tekniğinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada öğretmen ve öğretmen adaylarının Web 2.0 araçları kullanım yetkinliklerine yönelik metaforik algıları“Eğitim sürecinde Web 2.0 araçlarını kullanabilme durumum... gibidir. Çünkü...”sorusu yöneltilerek belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının kullandığı metaforların en çok ''Web 2.0 araçlarını bilmeme durumuna yönelik metaforlar'' sonrasında ''Web 2.0 araçları kullanım yetersizliği bakımından metaforlar'' kategorisinde yer aldığı görülmektedir. Öğretmen adaylarının bu araçları bilmediği ve kullanım yetersizliklerinin bulunduğu yönündeki algıları, öğretmen adaylarından elde edilen Web 2.0 araçlarını kullanabilme yetkinlik sonuçlarını desteklediği görülmektedir. Öğretmenlerden elde edilen metaforların ise en çok ''Web 2.0 araçlarının eğitim sürecine sağladığı kolaylık ve yarar bakımından metaforlar'' kategorisinde bulunduğu görülmektedir. Böylelikle öğretmenlerin derslere renk kattığı, öğrencilerin eğlenerek öğrenmesini sağladığı, anlamayı kolaylaştırdığı, öğrenciyi şaşırtmayı ve onlara ulaşmayı sağladığı yönündeki algıları bu araçların öğrenme ortamında kullanılmasına yönelik avantajlarına dikkat çekmektedir. Aynı zamanda öğretmenlerin diğer en çok metaforunun bulunduğu ''Web 2.0 araçlarının eğitim sürecinde kullanım gerekliliği açısından metaforlar'' kategorisinde Web 2.0 araçlarının öğrenme ortamlarında kullanmanın önemli ve gerekli olduğu, ''Web 2.0 araçlarının öğretmenlerin gelişimine katkı sağlaması açısından metaforlar'' kategorisinde kendi kişisel gelişimlerini katkı sağladığı yönündeki algıları bulunmaktadır. Nitekim öğretmenlerin bu algılarının öğretmenlerden elde edilen Web 2.0 araçlarını kullanabilme yetkinlik sonuçlarına ilişkin nicel sonuçları desteklediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The aim is to examine the competencies of teachers and teacher candidates in using Web 2.0 tools. 340 teacher candidates studying in different branches at Çanakkale Onsekiz Mart University, Faculty of Educational Sciences and 102 teachers working in secondary schools in different branches participated in the research in the 2022-2023 academic year. A mixed research method was used in the research, where quantitative and qualitative methods were used together. The research was conducted with the convergent parallel design approach, which is one of the mixed research method designs. Quantitative data in the research were collected with the“Personal Information Form”and“Web 2.0 Usage Competency Scale”. The obtained quantitative data were analyzed using frequency distributions, t-test, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA). In the quantitative part, pre-service teachers' competencies in using Web 2.0 tools include gender, undergraduate program, computer usage level, pre-service teachers' ability to use Web 2.0 tools, taking courses on the use of Web 2.0 tools in undergraduate courses, the extent to which the courses taken at the university develop their skills in using Web 2.0 tools, Web Variables of ability to prepare materials using 2.0 tools were examined. Teachers' gender, branch, age, years of experience, level of computer use, teachers' ability to use Web 2.0 tools, whether they took courses on the use of Web 2.0 tools in undergraduate courses, whether the courses taken at the university improved their skills in using Web 2.0 tools, the ability of teachers to use Web 2.0 tools, Prepareability variables were examined. As a result of the quantitative findings, it was found that the pre- service teachers' Web 2.0 tools usage competencies were below the medium level, and the teachers' Web 2.0 tools usage competencies were above the medium level. Metaphor form was used to collect qualitative data in the research. The collected data were analyzed using the content analysis technique. In the research, teachers' and pre-service teachers' metaphorical perceptions of their competency in using Web 2.0 tools are like“My ability to use Web 2.0 tools in the educational process is...”. It was tried to be determined by asking the question“Because...”. In the research, it is seen that the metaphors used by prospective teachers are mostly in the category of“Metaphors regarding the lack of knowledge of Web 2.0 tools”followed by“Metaphors regarding the inability to use Web 2.0 tools”. It seems that the perceptions of teacher candidates that they do not know these tools and that they have inadequacy in their use support the competency results of using Web 2.0 tools obtained from teacher candidates. It is seen that the metaphors obtained from teachers are mostly in the category of“Metaphors in terms of the convenience and benefit that Web 2.0 tools provide to the educational process”. Thus, teachers' perceptions that they add color to lessons, enable students to learn with fun, facilitate understanding, surprise and reach students, draw attention to the advantages of using these tools in the learning environment. At the same time, in the category of“Metaphors in terms of the necessity of using Web 2.0 tools in the educational process”, where teachers have the most other metaphors, it is stated that the use of Web 2.0 tools in learning environments is important and necessary, and in the category of“Metaphors in terms of the contribution of Web 2.0 tools to the development of teachers”, they talk about their personal development. There are perceptions that they contribute. As a matter of fact, it has been determined that these perceptions of teachers support the quantitative results regarding the competency results of using Web 2.0 tools obtained from teachers.