Kripto paraların muhasebeleştirilmesi ve raporlanması
Accounting and reporting of crypto currencies
- Tez No: 642597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İlk olarak kripto paraların kullanmış olduğu teknoloji olan Blok Zinciri Teknolojisi'nin çalışma mantığı anlatılmış, bu teknolojinin faydalarından bahsedilmiş ve hayatımızda hangi alanlara etki edebileceği açıklanmıştır. Kripto para birimlerinin çeşitleri detaylı olarak açıklanmış ortaya çıkış süreçleri aktarılmış, avantajları ve dezavantajları detaylı olarak ele alınmıştır. Kripto paraların Avrupa birliği ülkeleri ve Avrupa birliği ülkeleri dışındaki ülkelerde vergisel açıdan nasıl değerlendirildiği açıklanmıştır. Kripto para birimlerinin muhasebeleştirilmesi üzerinde durulmuştur. Kripto paraların mal, hazır değer, menkul kıymet ve nakit para olarak değerlendirilmesi durumunda nasıl muhasebeleştirileceği açıklanmıştır. Son olarakta bu seçenekler hakkında genel bir değerlendirme yapılarak kripto paraları hangi hesapta muhasebeleştirmenin daha uygun olacağına dair bir öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Firstly, the working logic of Blockchain Technology, which is the technology used by cryptocurrencies, is explained, the benefits of this technology are explained and which areas it can affect in our lives are explained. The various types of crypto currencies are explained in detail and their advantages and disadvantages are discussed in detail. It has been explained how the taxation is evaluated in countries European Union and outside European Union. It focused on the accounting of crypto currency. How to account for crypto currencies if they are considered as assets, cash and securities. Finally, by making a general evaluation about these options, a proposal was made in which account it would be more appropriate to account for crypto currency.