Annelerin besleme tutumu mizaç özellikleri ve 1-3 yaş arası sağlıklı çocukların yeme davranışının değerlendirilmesi
Feeding attitude and temperament features of the mothers and evaluation of eating behaviors of 1-3 years old healthy children
- Tez No: 642599
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDA KONDOLOT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Giriş: Çocuklarda yeme davranışı bakım veren ile çocuk arasında etki tepki mekanizması ile şekillenmektedir. Annelerin besleme tutumlarının çocukların yeme davranışına etkisi ile ilgili çalışmalar çoğunlukla okul öncesi dönem ve okul çocuklarını kapsamakta olup, genellikle de obezite için risk faktörlerini belirlemeye yöneliktir. Bu çalışmada 1-3 yaş grubu sağlıklı çocukların yeme davranışı, annelerin besleme tutumu ve mizaç özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak planlanan çalışmaya Temmuz 2019 – Ocak 2020 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri ve Genel Pediatri polikliniklerine başvuran sağlıklı 1-3 yaş arası 150 sağlıklı çocuk ve annesi dahil edildi. Ailelerden çalışmaya katılmadan önce yazılı onam alındı. Çalışmaya dahil edilen çocukların ve ailelerin sosyodemografik verileri, antropometik ölçümleri ve çocukların beslenme durumu ile ilgili bilgiler için sosyodemografik veri formu kullanıldı. Ayrıca anneler tarafından Beslenme Süreci Anne Tutum Ölçeği (BSATÖ), Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA) ve TEMPS-A mizaç ölçeği (Temperament Evaluation Of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire) dolduruldu. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen çocukların yaş aralığı 23,2±8,4 aydı ve %52'si erkekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Children's eating behaviors are formed by the action-reaction mechanism between the caregiver and the child. Studies about the effect of feeding attitudes of mothers on children eating behavior usually include preschool and school children and generally aim to determine the risk factors for obesity. It was aimed to investigate the eating behaviors of 1-3 years old healthy children and feeding attitude and temperament features of the mothers in this study. Materials and Methods: In this cross-sectional study,150 healthy children between the ages of 1-3 years and their mothers, who applied to the Social Pediatrics and General Pediatrics outpatient clinics of Erciyes University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics between July 2019 and January 2020, were included. Informed consents were obtained from the families before the participation. A sociodemographic data form was used for the information related to sociodemographic data, anthropometric measurements, and nutritional conditions of the children. In addition, the Mother's Attitudes Towards the Feeding Process Scale (MAFPS), Children's Eating Behavior Questionnaire (CEBQ) and Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire (TEMPS-A) were filled by the mothers. Results: The age range of the children included in this study was 23.2 ± 8.4 months and 52% were male.