Spor bilimleri fakültelerinde nitelik problemi: Öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri
The problem of qualification in sports sciences faculties: Instructor and student opinions
- Tez No: 723793
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BEKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, Spor Bilimleri Fakülteleri nitelik göstergelerine ve durumuna ilişkin Spor Bilimleri Fakültelerinde görev yapan öğretim elemanları ve öğrencilerin görüşlerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, karma desen araştırması olan nitel ve nicel araştırma yöntemlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda hedef evreni Spor Bilimleri Fakültelerinde görev yapan 215 öğretim elemanı ve öğrenim gören 2160 öğrenci oluşturmaktadır. Seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak sahip olunan örneklemde, 900 birey yer almıştır (150 öğretim elemanı-750 üniversite öğrencisi). Araştırmanın nitel kısmında ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi ile belirlenen çalışma grubuna 6 öğretim elemanı katılmıştır. Verilerin analizinde tüm verilerin normalliğe ilişkin dağılımları; Kolmogorov Smirnov, skewness- kurtosis ve histogram grafikleri kullanılarak incelenmiş ve verilerin normal dağılım gösterdiğine karar verilmiştir. Araştırmanın nicel aşamasında elde edilen tüm verilerin standart sapma ve aritmetik ortalama değerleri tespit edilmiştir. Ayrıca akademisyen ve öğrencilerin tanımlayıcı bilgilerine ait frekans ve yüzdeler hesaplanmış ve daha sonra değişkenler arası karşılaştırmalar yapılmıştır. İkili karşılaştırmalarda Independent Samples T-Test, 3 ve üzeri gruplu karşılaştırmalarda Anova ve Post hoc testlerde Tukey kullanılmıştır ayrıca Cronbach Alpha iç tutarlılık kat sayıları öğretim elemanları için 0,98, öğrencileri için 0,99 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın nitel aşamasından elde edilen verilerin analizi işlemleri için MAXQDA Nitel Veri Analizi Programı kullanılmıştır. Araştırma nicel bulgularından elde edilen sonuçlar doğrultusunda, araştırma grubuna katılım sağlayan akademisyenlerin cinsiyet değişkenine bağlı olan ''Eğitim-Öğretime'' ilişkin kabul düzeyleri erkek akademisyenlerde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda yönetim görevine sahip olan ve olmayan akademisyenler arasındaki farkın yönetim görevi olanlar lehine anlamlı olduğu tespit edilmiş ve yönetim görevine sahip olan öğretim elemanlarının nitelik göstergesi olarak Ekonomik olanaklara ilişkin kabul düzeyleri yönetim görevine sahip olmayan öğretim elemanlarına oranla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin üniversitelerin nitelik göstergelerine ilişkin Görüşlerinin incelenmesi sonucunda; Uluslararasılaşma boyutunda öğretmenlik bölümünün, spor yöneticiliği bölümü ve antrenörlük bölümü arasındaki farkın istatistiki olarak anlamlı olduğu, yaş değişkenine göre incelendiğinde ''Eğitim-Öğretim'', ''üniversitenin yapısı'', ''sosyo-kültürel olanaklar'', ''Öğretim Programı'', Uluslararasılaşma ve ''toplam puan'' göstergelerindeki farkların anlamlı olduğu ve yaş değişkenine göre incelendiğinde ise eğitim öğretim boyutu, üniversite yapısı boyutu, sosyo-kültürel olanaklar boyutu, öğretim programı boyutu, uluslararasılaşma boyutu durumu değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel bulgularından elde edilen bulgular doğrultusunda, öğretim elemanları fakülte insan kaynağı göstergesi olan niteliğin başarı faktöründe çok önemli bir gösterge olduğunu belirtmişler'dir. Sosyal ve fiziksel ortam bakımından dersliklerin yeterliliği, farklı branşlarda spor tesislerinin varlığı, laboratuvarların varlığı fakülte niteliğini olumlu bu unsurların eksikliğinin de olumsuz etkilediği belirtmişlerdir. Öğretim elemanları fakülte eğitim-öğretim göstergesi olan öğrenci niteliğini fakülte niteliği açısından değerli gördüklerini belirtmektedirler. Öğretim elemanları, standart teması bakımından fakültelerin akredite olmalarının standart' da olumlu yönde yansıdığını belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretim elemanları, ekonomik olanaklar temasını önemli bir nitelik göstergesi olarak belirtmişlerdir. Nitelik göstergelerinden uluslararasılaşma teması bakımından önemli olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyze the views of the faculty members and students studying in the Faculties of Sport Sciences regarding the quality indicators and status of the Faculties of Sport Sciences. The research was carried out with a mixed research design in which quantitative and qualitative research methods were used together. In the quantitative dimension of the research, the target population consists of 215 lecturers and 2160 students studying at the Faculties of Sport Sciences. The sample obtained using the random sampling method included 150 lecturers and 750 university students. In the qualitative part of the research, 6 instructors participated in the study, which was determined by the maximum variety sampling, one of the purposive sampling methods. In the analysis of the data, the distributions of all data regarding normality; Kolmogorov Smirnov was examined by using skewness-kurtosis and histogram graphics and it was decided that the data showed normal distribution. The arithmetic means and standard deviation values of all data obtained in the quantitative phase of the research were determined. In addition, the frequencies, and percentages of the descriptive information of the academicians and students were calculated, and then comparisons were made between the variables. Independent samples t-test was used in paired comparisons, in group comparisons of 3 or more Anova, and in Post hoc tests Tukey was used. Moreover, Cronbach Alpha internal consistency coefficients were calculated as 0.98 for instructors and 0.99 for students. The MAXQDA Qualitative Data Analysis program was used for the analysis of the data obtained from the qualitative phase of the research. In line with the findings obtained from the quantitative findings of the research, it has been determined that the acceptance levels of the academician in the research group regarding“Education-Training”, which depends on the gender variable, are higher in male academicians. As a result of the research, it has been determined that the difference between the academicians who have and do not have a management task is significant in favor of those who have a management task, and it has been determined that the acceptance levels of the faculty members who have a management task, as a quality indicator, are higher than those who do not have a management task. As a result of examining the views of the students on the Quality Indicators of the Universities; it is determined that in terms of internationalization, the difference between the teaching department, the sports management department and the coaching department is statistically significant, in terms of age variable the differences between“education”,“University structure”,“Socio-cultural resources”,“Curriculum”,“Internationalization”and“Total Point”indicators are significant and when analyzed according to the age variable, it differs significantly according to the variables of education dimension, university structure dimension, socio-cultural resources dimension, curriculum dimension, internationalization dimension. In line with the findings obtained from the qualitative findings of the research, the lecturers stated that "quality, which is an indicator of faculty and human resources, is a very important indicator in the success factor. They also stated that in terms of social and physical environment, the adequacy of the classrooms, the existence of sports facilities in different branches, the presence of laboratories positively affects the quality of the faculty, but the lack of these elements negatively affects all of them. Lecturers state that they consider student quality, which is an indicator of faculty education, valuable in terms of faculty quality. Instructors stated that accreditation of faculties in terms of standard theme reflected positively in the standard. The lecturers participating in the research stated the theme of economic opportunities as an important quality indicator. They stated that one of the quality indicators is important in terms of the theme of internationalization.