Kurtuluş savaşı yıllarında kimsesiz çocukların korunması ve yetimhaneler
The war of independence protection of orphans and orphanages
  1. Tez No: 642602
  2. Yazar: KÜBRA SARISOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA TORUN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kurtuluş Savaşı Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini içeren yıllardır. Kurtuluş Savaşı yılları aynı zamanda kimsesiz çocuk sayısının yoğun olduğu bir dönemi kapsamaktadır. 1919 – 1922 dönemine girilmeden evvela 1878 yılından itibaren kaybedilen savaşlar daha sonra Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı'nın olumsuz etkileriyle birçok çocuk kimsesiz kalmıştır. Savaşların devam etmesiyle ülkede öksüz ve yetim kalan şehit çocukları için çareler aranmaya başlanmıştır. Ülke içinde yapılacak olan yardımların savaş zamanlarında ki önemi bir hayli fazladır. Ancak savaşın zorlukları sürerken kimsesiz çocuklar için yapılacak olan çalışmalar belirli dönemlerde duraksama yaşamaktadır. Kurtuluş Savaşı yıllarında çocuklara yardım etmek için öncülük eden önemli isimler yer alırken birçok kurum ve kuruluşunda desteği devam etmektedir. Himaye-i Etfâl Cemiyeti'nin başlıca kuruluş amacı kimsesiz çocukların ihtiyaçlarına yönelik olsa da bu yıllar içinde bazı müesseseler de çocuk himayesi görevinde yardımcı olmuştur. Çocukların sağlığı başlıca öncelik olarak görülmüş ve bu konuda gerekli çalışmalar yürütülmüştür. Faaliyetine Birinci Dünya Savaşı yıllarından beri devam eden Darüleytamlar yine Kurtuluş Savaşı döneminde de ülkedeki şehit evlatlarının önceliğine sunularak varlığını sürdürmüştür. Çocuklara yönelik bölgesel çalışmalar yapılarak Doğu Anadolu bölgesinde Çocuklar Kasabası kurulmuştur. Ayrıca Anadolu'da Hilal-i Ahmer Cemiyeti her türlü yardım faaliyetini devam ettirmeyi başarmıştır. Yetimler arasında gücü kuvveti yerinde olmayan çok sayıda çocukta bulunmaktadır. Sonuç itibariyle Kurtuluş Savaşı yılları savunmasız kalan çocuklara yardım edilmesi gereken bir dönemi ifade etmektedir. Bu çalışma Kurtuluş Savaşı döneminde kimsesiz çocukların vaziyetine, hangi şartlarda bulunduklarına ve yapılan yardımlara değinmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The War of Independence has been the years of the Turkish nation's struggle for independence. The War of Independence also covers a period of high numbers of orphans. Before the period of 1919 - 1922, the wars that had been lost since 1878, and later the Balkan Wars and the First World War, left many children orphaned. With the continuation of the wars, the country began to seek solutions for the children of the martyrs who were left alone. Internal aid to be provided within the country is very important in times of war. However, while the difficulties of the war continue, the assistance to be made for orphaned children is interrupted in certain periods. In the years of the Turkish War of Independence, there were prominent names who pioneered in helping children, and they were supported by many institutions and organizations. The main purpose of the Himaye-i Etfâl Society was established to meet the needs of orphaned children, while some institutions have also assisted in child protection. Children's health has been seen as a top priority and necessary studies have been carried out. The Darüleytams, which have been continuing their activities since the First World War, continued to exist during the War of Independence by being presented to the priority of martyrs' children in the country. Regional studies were conducted for children and the Children's Town was established in the Eastern Anatolia region. In addition, the Hilal-i Ahmer Society in Anatolia has managed to continue all kinds of charitable activities. Among the orphans, there are many children with no strength. As a result, the years of the War of Independence represent a period in which children who are vulnerable need to be helped. This study aims to address the situation of the orphans in the period of Independence War, the conditions under which they are present and the assistance provided.