Öğretmenlerin yaşadıkları gerçeklik şoku düzeyleri ile mesleki tutumları arasındaki ilişki
The relationship between reality shock levels of teachers and vocational attitudes
  1. Tez No: 642610
  2. Yazar: SELİN GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin gerçeklik şoku ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarına ilişkin algı düzeylerini belirlemek ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma, tarama modelinin kullanıldığı korelasyonel (ilişkisel) nitelikte betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, 2019-2020 eğitim – öğretim yılında Kocaeli ili Dilovası ilçesindeki kamu ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde çalışan 422 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Özkan (2017) tarafından geliştirilen Gerçeklik Şoku Ölçeği ile Üstüner (2006) tarafından geliştirilmiş ve geçerlik-güvenirlik çalışmaları yapılmış olan Öğretmenlik Mesleği Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilere; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, ve varyans analizi, regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin gerçeklik şokuna ilişkin algılarının orta düzeyde, öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarına ilişkin algılarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca, gerçeklik şoku ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutum arasında negatif yönlü orta düzey bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the perception levels of teachers about reality shock and their attitudes towards teaching profession and to reveal the relationship between these variables. The research is a descriptive study of a correlational (relational) nature using the scanning model. The universe of the research is 422 teachers working in public primary, secondary and high school levels in Dilovası district of Kocaeli province in the 2019-2020 academic year. As the data collection tool, the Reality Shock Scale developed by Özkan (2017) and the Teaching Profession Attitude Scale developed by Üstüner (2006) and whose validity and reliability studies were performed were used. To the data obtained; frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t-test, and variance analysis, regression and correlation analyzes were performed. As a result of the research, it is seen that the perceptions of teachers about reality shock are at a medium level and their attitudes towards teaching profession are at a high level. In addition, a negative medium correlation was found between reality shock and attitude towards teaching profession.