Siyasi parti tarafgirliğinde şiddet ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of the scale of violence in political party bias
  1. Tez No: 642624
  2. Yazar: MERVE ŞAHİNLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÜNERİ YÖYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı kişilerin siyasete ve siyasi partilere yönelik tutumlarını belirleyen bir ölçek geliştirmektir. Ölçek İstanbul Gelişim Üniversitesinde öğrenimine devam eden 404 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. 77 soruluk anket çalışmasından geliştirilen“Siyasi Parti Tarafgirliğinde Şiddet Ölçeği”totalde 24 madde ve 4 boyuttan oluşmaktadır. Verilen cevapların kendi iç tutarlılığını ortaya koymak amacıyla yapılan güvenirlik analizi (Cronbach's Alpha) sonucunda güvenirlik katsayısı 0.815 olarak bulunmuştur. Geliştirilen ölçeğin yapı geçerliliğini belirlemek için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Örneklem büyüklüğünün faktörleştirmeye uygunluğu KMO testi (0,867), verilerin çok değişkenli normal dağılımdan gelip gelmediği ise Bartlett küresellik testi ile ortaya konulmuştur. Yapılan çalışmalara ilişkin bulgular, geliştirilen ölçeğin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu ortaya koymuştur. Geliştirilen ölçek kriterlerine göre ölçekten alınabilecek en düşük puan 24, en yüksek puan ise 120'dir. Alınan puan yükseldikçe kişinin siyasi parti tarafgirliğinde şiddet düzeyi de artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a scale that determines people's attitudes towards politics and political parties. The scale was applied to 404 students who continue their education at Istanbul Gelisim University. The“Violence Scale in Political Party Bias”, developed from a questionnaire with 77 questions, consists of 24 items and 4 dimensions. As a result of the reliability analysis (Cronbach's Alpha) in order to reveal the internal consistency of the answers, the reliability coefficient was found 0.815. Descriptive and confirmatory factor analysis were performed to determine the construct validity of the developed scale. The suitability of the sample size to factoring was demonstrated with the KMO test (0.867) and whether the data came from the multivariate normal distribution or not by Bartlett sphericity test. Findings related to the studies revealed that the developed scale is a valid and reliable scale. According to the developed scale criteria, the lowest score that can be obtained from the scale is 24, and the highest score is 120. As the score obtained increases, the level of violence in political party bias also increases.