Özet çıkarma, seçerek yazma ve dikte yöntemlerinin ortaokul Türkçe dersinde öğrencilerin yazma becerilerine etkisi
The effects of summarizing writing, selective writing and dictation methods on students writing skills in secondary school Turkish lesson
- Tez No: 642623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CELAL VARIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı özet çıkarma, seçerek yazma ve dikte yöntemlerinin ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi yazma becerilerine etkisi ve katkısı olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu bağlamda değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisini tespit etmek amacıyla etkinlik ve çalışmalar hazırlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla, 2000 yılında Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesinde Prof. Dr. Alemdar YALÇIN danışmanlığında, Kemalettin DENİZ'in yüksek lisans tezi için hazırlamış olduğu 27 maddelik ''Yazılı Anlatım Değerlendirme Ölçeği'' izin alınarak kullanılmıştır. Araştırma 2019-2020 Eğitim Öğretim senesinde Şanlıurfa Eyyübiye ilçesinde bulunan Altınbaşak Ortaokulunda eğitim-öğretim gören 5.sınıf talebeleri deney ve kontrol grubu olarak random şekilde seçilip uygulama yapılmıştır. Evrene giren tüm talebelerin çalışma içerisinde bulunması mümkün olmadığından örneklem alma yoluna gidilmiştir. Rastlantısal (random, yansız) biçimde seçilen Altınbaşak Okulu'nda öğrenim gören 28 adet 5. sınıf öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın yapıldığı okulda 2 adet 5. sınıf şubesi yer almaktadır. Okulda bulunan sınıflardan biri random olarak deney, diğer sınıf ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Çalışma bitiminde yapılan değerlendirmeler, hem ön testte hem son testte bulunan talebelerden elde edilen sonuçlara göre yapılmıştır. Deney grubu 14, kontrol grubu 14 öğrenciden oluşturulmuştur. Nicel veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularından yola çıkarak özet çıkarma, seçerek yazma ve dikte yöntemlerinin deney ve kontrol grubu son test puanları karşılaştırıldığında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Sonuç olarak özet çıkarma, seçerek yazma ve dikte yöntemlerinin ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi yazma becerilerine olumlu etkide bulunduğu yargısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain whether the summarizing, selectively writing and dictation methods have an effect and contribution to the Secondary School students' Turkish lessons writing skills. In this sense, activities and studies were prepared for determining the relation of causality between the versions. Experimental design, with the pretest-posttest control group, which is one of the quantitative research methods, was used in this study. To collect the data, in 2000, at the Çanakkale On Sekiz Mart University Dr. Under the consultancy of Alemdar YALÇIN, 27-item“Written Expression Assessment Scale”was prepared by Kemalettin DENİZ for her master thesis was used with permission. Research, in the 2019-2020 academic year, 5th-grade students studying at Altınbaşak Secondary School in Şanlıurfa Eyyübiye district, was done with an experimental and control group which was selected randomly. Since it is not possible to involve all the students entering the universe in the research, sampling has been done. The sample of the study comprises of 28 5th grade students studying at Altınbaşak School, chosen coincidentally (randomly, objectively). There are 2 5th class branches at the school of research. One of the classes in the school was random (random, neutral) as the experiment and the other as the control group. The evaluations, made as a result of the research, were made on the students who participated in both pre-test and post-test. The experiment and control groups consist of 14 people. Quantitative data were analyzed with SPSS. Based on the research findings, the experimental group is for the experimental and control group post-test scores of summary extraction, selective writing and dictation methods. As a result, effective judgment of summary writing, selective writing and dictation methods on Turkish lesson writing skills has been reached.