Oyunculukta fiziksel ve duygusal kapanmalara bir çözüm aracı olarak yoga
Yoga as a solution to physical and emotional shutdowns in acting
  1. Tez No: 642664
  2. Yazar: MEHMET KADİR OSMANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada günümüzün tiyatro yaşantısındaki en güncel sorunlarından birisi olan oyuncuların fiziksel ve ruhsal kapanmalarına ilişkin bir çalışma yapılmıştır. Bu hususta sıklıkla insan psikolojisinden ve kaynaklarından faydalanılmıştır. Tiyatro'nun oyuncusuz gerçekleştirilemeyeceği aşikârdır. Ancak bu denli temel bir aracın insan olması, tiyatronun kişiselleşmesine, ortak noktada buluşulmasında güçlüklere ve çatışmalara neden olmaktadır. Bu yüzden tiyatronun başrollerinden birisi olan oyuncunun Yoga yardımı ile fiziksel ve ruhsal kapanmalara bir çözüm aracı olması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda çalışmamız, Yoga'nın doğuşunu, tarihçesini, çeşitlerini ve faydalarını inceledikten sonra bir oyuncuda bulunması gereken kabiliyetlerle Yoga'yı birleştirmektedir. Böylelikle çalışmamızın amacı tiyatro oyuncularının geri kalan ekiple kolektif olarak çalışmasını kolaylaştırmak, performanslar arası dengesizlikleri asgari düzeye çekmek ve oyuncuyu provalar ve performanslar için en iyi şekilde hazırlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, a study was conducted on the physical and mental closures of the actors, one of the most current problems in today's theater life. Human psychology and resources are frequently used in this regard. It is obvious that the theater cannot be operated without actors. However, the fact that the fundamental tool is human, this causes a subjective personalization, plus difficulties and conflicts and meeting on common ground. Therefore, it is aimed that with the help of Yoga the actor, who is one of the fundamental elements of the theater, would have a solution for their physical and mental closures. In this direction, our study combines the skills that a player should have after studying the birth, history, types and benefits of Yoga. Thus, the aim of our study is to make it easier for theater actors to work collectively with the rest of the team, to minimize the imbalances between performances and to prepare the actor in the best way for rehearsals and performances.