Sıçanlarda metanol ile indüklenen oksidatif karaciğer hasarına adenozin trifosfatın etkisi
Effect of adenosine triphosphate on methanol induced oxidative liver injury in rats
  1. Tez No: 642715
  2. Yazar: YUNUS KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHA ABDULKADİR ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Metanol (metil alkol), renksiz, uçucu ve metabolitleri toksik olan bir alkol türüdür. Ülkemizde, yıllar boyunca metanol zehirlenmesinin belirli bir düzeyde gözlendiği bulunmuştur. Metanolün körlükten ölüme kadar ciddi klinik sonuçları vardır. Metanol zehirlenmesinde birincil toksik faktör metabolik asidozdur. Birçok çalışmada, metanol oksidatif hasara bağlı hepatotoksisite oluşturduğu kanıtlanmıştır. Adenosin trifosfatın (ATP) iskemik doku üzerinde yapılan çalışmalarda oksidatif hasarı azaltmak için etkili olduğu görülmesine rağmen, metanol kaynaklı hepatotoksisitedeki oksidatif hasar üzerindeki etkisi hakkında bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, ATP'nin sıçanlarda metanol ile oluşturulan karaciğer hasarına karşı koruyucu etkinliğini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda, toplam 18 adet 235-245 g aralığında Wistar albino cinsi erkek sıçanlar rastgele 3 gruba ayrıldı. Sıçanlar, sağlıklı grup (SG), metotreksat+metanol grubu (MTM) ve metotreksat+metanol+ATP (MMA) gruplara ayrıldı. Sağlıklı gruba herhangi bir işlem yapılmadı. Metotreksatın, 0,3 mg / kg dozda gavaj ile MTM ve MMA grubuna 7 gün oral yoldan verilmesinden sonra, MTM ve MMA gruplarına 3 g / kg dozda ve aynı yoldan %20 metanol verildi. Metanol verilmesinden 4 saat sonra intraperitoneal yoldan 4 mg/kg dozda ATP enjekte edildi. ATP enjeksiyonun dan 8 saat sonra hayvanlardan alınan kan örneklerinde serum ALT ve AST ölçümü, karaciğer doku örneklerinde ise MDA ve GSH analizleri ve histopatolojik incelemeler yapıldı. Bulgular: ALT, AST değerleri ve AST / ALT oranı, en düşük SG da gözlenirken, MTM grubunda diğer iki gruba nazaran anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü ve MMA grubunda ise MTM grubundan daha düşük olduğu tesbit edildi. MDA, en düşük SG'da ve en yüksek MTM grubunda ölçüldü. MMA grubunda ise MTM grubundan daha düşük olduğu tesbit edildi. GSH ise en yüksek sağlıklı grupta bulunurken MTM grubunda ise MMA grubuna nazaran daha yüksek bulundu. Dokular histopatolojik olarak değerlendirildiğinde; MTM grubunda Hepatosit dejenarasyon, kupffer hücre artışı, PMNL infiltrasyonu ve damarlarda konjesyon gözlenirken, MMA grubunda ise dejeneretif etkilerin belirgin olarak azaldığı tespit edildi. Sonuç: Elde edilen bu bulgular ışığında ATP'nin, metanol ile oluşturulan karaciğer hasarına karşı koruyucu etkisinin olduğunu, ancak klinikte bu endikasyonlarda uygulanabilirlik açısından daha çok çalışma yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Methanol (methyl alcohol) is a colorless, volatile and toxic type of alcohol. In our country, it has been found that methanol poisoning has been observed at a certain level over the years. Methanol has serious clinical consequences from blindness to death. The primary toxic factor in methanol poisoning is metabolic acidosis. In many studies, methanol has been proven to cause hepatotoxicity due to oxidative damage. Although adenosine triphosphate (ATP) has been shown to be effective in reducing oxidative damage in studies on ischemic tissue, there is no study on the effect of methanol-induced hepatotoxicity on oxidative damage. In this study, to investigate the protective effect of ATP against liver damage caused by methanol in rats. Material and Method: In our study, a total of 18 Wistar albino male rats in the range of 235-245 g were randomly divided into 3 groups. Rats were divided into healthy group (SG), methotrexate + methanol Group (MTM) and methotrexate + methanol + ATP (MMA) groups. No action was taken on the healthy group. After the methotrexate was given orally to the MTM and MMA group for 7 days with a gavage of 0.3 mg / kg, 20% methanol was given to the MTM and MMA groups at a dose of 3 g / kg and in the same route. 4 hours after methanol administration, 4 mg / kg dose of ATP was injected in the intraperitoneal route. Serum ALT and AST measurement in blood samples taken from animals 8 hours after ATP injection, MDA and GSH analyzes and histopathological examinations were performed on liver tissue samples. Results: While ALT, AST values and AST / ALT ratio were observed at the lowest SG, it was found to be significantly higher in the MTM group compared to the other two groups, and it was found to be lower than the MTM group in the MMA group. MDA was measured at the lowest SG and the highest MTM group. In the MMA group, it was found to be lower than the MTM group. GSH was found in the highest healthy group, while it was higher in the MTM group than the MMA group. When the tissues are evaluated histopathologically; While hepatocyte degeneration, kupffer cell increase, PMNL infiltration and congestion in vessels were observed in the MTM group, degenerative effects were significantly reduced in the MMA group. Conclusion: In the light of these findings, we believe that ATP has a protective effect against liver damage caused by methanol, but more studies should be done in terms of applicability in these indications in the clinic.