Nesnelerin interneti için sis hesaplama mimarisi: Bir akıllı ev uygulaması örneği
Fog infrastructure architecture design for internet of things: A smart home application
  1. Tez No: 642721
  2. Yazar: AYKUT KANYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nesnelerin internetinin yaygınlaşmasıyla birlikte cihazlardan, algılayıcılardan, üretilen veri miktarı hızla artmış bulunmaktadır. Gelecekte üretilen verinin miktarının 3-4 kat daha artacağı öngörülmektedir. Artan veri miktarı bulut bilişim sistemleri ile işlenebilmektedir. Tüm bu verinin bulut bilişim altyapılarına taşınarak işlenmesi gelecekte mümkün olmayacaktır. Akıllı cihazların internet hızı, bant genişliği, internet sürekliliği ve hesaplama gücü kısıtı problemi nedeniyle sis bilişim(edge/fog computing) altyapıları tasarlamayı zorunlu kılmıştır. Sis bilişim sistemleri hesaplanacak verinin kaynağında işlenmesini öngörmektedir. Bu çalışmada sis bilişim mimarisi hazırlanmış ve akıllı ev örneği uygulanmıştır. Akıllı ev sisteminin farklı sis noktalarında dinamik olarak hizmet verebilmesi, yeni sis noktaları tanımlanması sağlanmıştır. Verilerin sis noktalarında işlenmesi sonucu hem veri gizliliği sağlanmış hem de internet bağlantısı kullanımı azaltılmıştır. Uygulamaların sistemden cevap alma hızında artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the Internet of things became widespread, the amount of data produced by the devices, the sensors and the data has increased rapidly. It is predicted that the amount of data produced in the future will increase by 3-4 times. Increased data can be processed with cloud computing systems. However, due to the internet speed, bandwidth, internet continuity and computational power constraint problem of smart devices, it has made it compulsory to design fog computing infrastructures. The fog systems require processing of the data to be calculated at the source. In this study, a fog calculation architecture was prepared and a smart home application was applied. Smart home system can be served dynamically at different fog nodes and new fog nodes are defined. Processing of data at fog nodes has resulted in data confidentiality and reduced internet connection usage. An increase in the response rate of the applications was observed.