A fuzzy approach for revenue forecasting of online travel agencies in airline industry
Havayolu endüstrisinde çevrim içi seyahat acentelerinin gelir tahmini için bir bulanık yaklaşım
  1. Tez No: 642722
  2. Yazar: MUZAFFER ARAS KARABIYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günlük hayatın bir parçası haline gelen e-ticaret, iş dünyasının da değişmesine sebep olmuştur. Hava taşımacılığına olan talebin artmasıyla birlikte bütün havayolları daha geniş filolara, daha verimli uçak içi koltuk yerleşimine sahip olmuştur. Bununla birlikte artan kapasite yeni satış kanallarının bulunması ihtiyacını doğurmuştur. Turizm sektöründe internet üzerinden satış yapan acentelerin ortaya çıkması ile birlikte yeni bir satış ve sermaye kanalı ortaya çıkmıştır. Bu acentelerin satış süreçlerinin çözümlenebilmesi için havayolları acenteler, havayolları ve yolcular arasındaki ilişkiyi anlama ihtiyacı duymaya başlamıştır. Sonuç olarak, çevrim içi seyahat acenteleri için gelir tahmini yapmayı amaçlayan çalışma 2 parça halinde tamamlanmıştır. İlk olarak belirli bir uçuş parkuru için bulanık regresyon modeli oluşturulmuştur. Bu kapsamda farklı çevrim içi seyahat acentelerinin performansı güvenilirlik, ürün çeşitliliği, komisyon oranı ve pazar payı ölçütleri ile birlikte incelenmiştir. Çevrim içi seyahat acentelerinin belirli bir uçuş içindeki performansını belirlemek için ikinci bir model kurulmuştur. Bu model dahilinde, tek bir çevrim içi seyahat acentasının, belirli bir uçuş için gösterdiği performans toplam komisyon oranı ve pazarlama çalışmaları üzerinden belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing level of technological developments in the field of e-commerce occurs in different parts of business life. In terms of continuously growing travel industry, e-commerce covers the need to increase the number of sales channels. While both full-service network airlines and low-cost airlines increase their capacities by expanding their fleet and seeking more efficient seat configurations, being able to sell those increased capacity has become a real issue for the industry. As a result, online travel agencies have appeared as a new solution for the airline industry to reach different customer segments, promote their product and increase their revenue. In this study, two different fuzzy regression models are proposed to forecast generated revenue by online travel agencies. This study consists two parts to build a forecasting model for online travel agencies with a fuzzy approach. Firstly, a fuzzy regression model is proposed to build a forecasting model for a particular flight routes. In that case, different online travel agency performances covered in regards to reliability, product diversity, incentive rate and market share. Secondly, a fuzzy regression model is built to forecast online travel agencies performance separately for a particular flight. In that model, a single agency performance is forecasted in regards to cumulative incentive rate and marketing activity level. As a result, two different fuzzy regression models are proposed to forecast online travel agencies' performance in both flight routes and particular flights.