Türkiye'de savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri
- Tez No: 64274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Toplumsal ihtiyaçların karşılanması amacıyla kamu sektörünce bu ihtiyaçların karşılanması amacıyla yapılan kamu harcamaları üzerinde en fazla tartışılan kamu maliyesi konularının başında yer almaktadır. Son yıllarda iktisat teorisinde görülen tıkanma mikro bazda uzmanlaşma alanlarının doğmasına yol açmıştır. Savunma ekonomisi de bu uzmanlaşma alanlarından birisidir. Savunma ekonomisi, ekonomideki kıt kaynakların savunmanın caydırıcı ve koruyucu yararlarından en etkin şekilde kullanılmasını içerir. Bu çerçevede yapılan savunma harcamalarının etkileri de tartışma konusu olmuştur. Türkiye üzerine yapılan çalışmada savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerinde zayıf da olsa negatif etki yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Public expenditures which are done with the purpose of answering social needs are placed at the top on public finance which is discussed mostly. In recent years, the crisis which is found in the theory of economics causes areas of specialisation in micro basis. Defense economics involves using scaree resource in economics in the most effective way with the defense of dissuasive and protective advantages. The effects of defense expenditures which are done in that frame are also the subjects of arguments. It has been seen that defense expenditures over economy growth cause negative effects even in minimum level in works about Turkey.