Türkiye'de özelleştirme öncesi ve sonrası yem sanayiinin iktisadi analizi
  1. Tez No: 64275
  2. Yazar: NURAN TESTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR FİSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
öz Bu çalışma, Türkiye'de özelleştirilen Devlet Yem Fabrikalarının (Yem Sanayii Türk A.Ş.'ne ait yem fabrikalarının) özelleştirme öncesi ve sonrası durumlarım saptamak ve özelleştirmenin ekonomik sonuçlarını ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Çalışmada, yem sanayiinin Dünya'daki ve Türkiye'deki durumu ile özelleştirme konulan genelde irdelenmiş ve Yem Sanayii Türk A.Ş.'ne ait yem fabrikalarının özelleştirme öncesi ve sonrası kapasiteleri, üretimleri, kapasite kullanım oranlan,üretim ve fiziksel işgücü verimlilikleri gibi konular üzerinde durulmuştur. Yapılan hesaplamalar ve değerlendirmeler neticesinde; özelleştirme sonrası anket uygulanan fabrikalarda genel olarak fiziksel işgücü ve üretim verimliliği ile karlılığın arttığı, buna karşın kapasite kullanım oranının Türkiye genelinde olduğu gibi azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VI This study was conducted in order to find out the economic results of the privatization of Turkish Feed Industry Company (Yem Sanayii Türk A.Ş.) and conditions of feed industry pre and post privatization in Turkey. Position of feed industry in the World and Turkey, and privatization are examined in general in this study. Capacity, production, capacity utilization, production and work power productivity of feed factories of Yen Sanayii Türk A.Ş. are studied. In conclusion, after calculations and evaluations, it is find out the production and work power productivity,and profitability are increased in general, but capacity utilization is decreased as an general situation of Turkey.