Hibrit PV-batarya/süperkapasitör sisteminin değişken yük uygulaması
Hybrid PV-battery/supercapacitor system application with variable load
- Tez No: 782012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Güneş enerjisinden fotovoltaik paneller aracılığı ile elektrik üretimi, enerji arz güvenliği ve yenilenebilir enerji sistemlerindeki gelişmeler ile birlikte önem kazanmıştır. Şebekeden bağımsız fotovoltaik sistemlerde üretim fazlası elektrik enerjisi bir depolama biriminde depolanmakta ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılmaktadır. Elektrik enerjisi depolama birimi olarak genellikle batarya sistemleri kullanılmaktadır. Bataryalar yüksek elektrik enerjisi depolama avantajlarının yanı sıra süperkapasitörler ile kıyaslandığında kısa ömür döngüleri, düşük deşarj akımları ve bazı durumlarda hasarlanma gibi dezavantajlara sahiptirler. Fotovoltaik sistemlerde anlık yüksek enerji ihtiyaçları, kısa süreli yüksek akım çeken elemanlar batarya ömrü üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahiptir. Bu olumsuzlukları gidermek amacıyla süperkapasitör ve bataryadan oluşan hibrit enerji depolama üniteleri tasarlanmıştır. Bu çalışmada Matlab/Simulink programı kullanılarak 1 kW ve 3kW güç üretebilen fotovoltaik sistemlerde hibrit enerji depolama birimi tasarımı, batarya ve süperkapasitörün aktif olarak kontrol edildiği bir kontrolcü tasarımı ile birlikte modellenerek simüle edilmiştir. Kurulan bu sistem farklı enerji talebinde bulunan yükler altında çalıştırılarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electricity generation from solar energy through photovoltaic panels has gained importance with the developments in energy supply security and renewable energy systems. In off-grid photovoltaic systems, excess electrical energy is stored in a storage unit and the stored energy is used when needed. Battery systems are generally used as electrical energy storage units. In addition to the advantages of high electrical energy storage, batteries have disadvantages such as short life cycles, low discharge currents and in some cases damage when compared to supercapacitors. In photovoltaic systems, instantaneous high energy needs and short-term high current draw elements have serious negative effects on battery life. In order to eliminate these problems, hybrid energy storage units consisting of supercapacitor and battery were designed. In this study, a hybrid energy storage unit design in photovoltaic systems that is capable of producing 1 kW and 3 kW power using the Matlab/Simulink program is modelled and simulated together with a controller design in which the battery and supercapacitor are actively controlled. Successful results are obtained by operating the constructed system under loads with different energy demands.