Production of biodegradable Fe alloys for temporary implant applications
Geçici implant uygulamaları için biyobozunur Fe alaşımlarının üretilmesi
- Tez No: 642762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLVEN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, ortopedik implant amaçlı biyobozunur Fe alaşımı numuneler üretilmiştir. Biyobozunur numuneler geleneksel toz metalurjisi (presleme-sinterleme) ve toz enjeksiyon kalıplama (TEK) yöntemleri ile üretilmiştir. Biyobozunur malzemeler kemiğe yakın yeterli mekanik özelliklere, doku iyileşme hızına yakın biyobozunma hızına ve biyouyumluluğa sahip olmalıdır. Öncelikle geleneksel toz metalurjisi (tek eksenli pres-sinterleme) tekniği kullanılarak numuneler üretilmiştir. Metal tozları ve polimer bağlayıcıdan oluşan karışım toz enjeksiyon kalıplama cihazında preslenerek ham numuneler üretilmiştir. Ham numunelerdeki bağlayıcılar termal ayrıştırma yöntemiyle giderilmiştir. Bağlayıcı giderme kademesinden sonra numuneler sinterlenmiştir. Saf Fe ve Fe alaşımı numuneler 1100-1300 °C arasında değişen sinterleme sıcaklıklarında 1-2 saat arasında değişen sinterleme süresince argon atmosferinde yatay boru tipi tüp fırında sinterlenmiştir. Ayrıca, eklemeli üretim esaslı stereolitografi yöntemi ile fotopolimer hammadde kullanarak numuneler üretilmiştir. Karakterizasyon kapsamında, numunelerin mekanik özellikleri ve mikroyapıları karakterize edilmiştir. Numunelerin mekanik özellikleri basma testleriyle belirlenmiştir. Numunelerin elektrokimyasal korozyon özellikleri ve biyobozunma davranışları yapay vücut sıvısında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study biodegradable Fe alloy specimens for orthopaedic implant applications were produced. Biodegradable specimens were produced by traditional powder metallurgy (presssintering) and powder injection moulding (PIM) methods. Biodegradable materials must show mechanical properties close to bone. Biocompatibility and biodegradation rate must be suitable. Initially, samples were manufactured by traditional press-sinter route. Metal powder and polymer binder mixture was compacted in the injection moulding device. Binder in the specimens was removed by thermal debinding method.. Then, the specimens were sintered. Pure Fe and Fe alloy specimens were sintered at 1100-1300 °C for 1-2 in a horizontal tube furnace. In addition, specimens were produced by additive manufacturing based sterolitography method by using photopolymers. Elastic modulus and phases of the alloys were studied. Compression tests were employed for the study of mechanical behaviours of the samples. Electrochemical corrosion properties and biodegradation behaviour of the specimens were investigated in simulated body fluid solution.