Production of metamaterials and smart materials by rapid prototyping method
Metamalzemelerin ve akıllı malzemelerin hızlı prototipleme yöntemi ile üretilmes
- Tez No: 642780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLVEN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
mekanik meta-malzeme (ökzetik malzeme) ve akıllı malzemelerin (şekil bellekli alaşım) eklemeli üretim esaslı hızlı prototipleme ve replika yöntemi ile üretimi ve incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Pozitif kalıplar (prototip) stereolitografi esaslı hızlı prototipleme yöntemi ile üretilmiştir. Hammadde olarak akrilik esaslı fotopolimer reçine kullanılmıştır. Daha sonra aljinat kalıplama (replika) yöntemi ile silikon ürünler (koroner stent, üretal stent, soluk borusu stenti, tampon, tendon grefti, doku grefti) üretilmiştir. Negative kalıp malzemesi olarak aljinat kullanılmıştır. Oda sıcaklığında vulkanize olan silikon reçine aljinat kalıp boşluğuna dökülmüştür. Takviye olarak nano-boyutlu TiO2 tozu ve karbon fiber ilave edilerek silikon matrisli kompozit malzeme üretimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ökzetik poliüretan takviyeli silikon matrisli kompozit üretimi de gerçekleştirilmiştir. Akıllı malzeme esaslı şekil bellekli Ni-Ti alaşımı ise toz metalurjisi ve toz enjeksiyon kalıplama ile üretilmiştir. Şekil bellekli Ni-Ti (nitinol) alaşımının stent uygulamaları için geliştirilmesi amaçlanmıştır. Üretilen malzemelerin mikroyapısı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Malzemelerin sertlik, çekme-basma davranışı, elastisite modülü gibi mekanik özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
production and characterization of mechanical metamaterials (auxetic materials) and smart materials (shape memory alloys) were carried out. Materials were produced by additive manufacturing based rapid prototyping and replica method. Positive moulds (prototypes) were produced by stereolithography based rapid prototyping method. Acrylic-based photopolymer was used as a raw material. Then, silicone products (coronary stents, urethral sents, grafts) was produced by alginate molding (replica method). Alginate was used as a negative mould. Room temperature vulcanised silicone resin was poured into the mould. Several reinforcement materials were used for the production of composite materials. In addition, auxetic polyurethane reinforced silicone matrix composites were manufactured. Shape memory (smart material) Ni-Ti alloys were produced by powder metallurgy and powder injection moulding methods. Microstructure and mechanical properties of the materials were investigated. Hardness, tension-compression behaviour, elastic modulus parameters of the materials were determined.