Bazı hidrazit-oksimlerin sentezi ve antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of some hydrazide-oxime and investigation of their antibacterial properties
- Tez No: 642779
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, 5 adet asetofenon türevinin (asetofenon, p-metilasetofenon, p-kloroasetofenon, p-hidroksiasetofenon, p-nitroasetofenon) (Me)3SiCl, C11H5ONO ve C2H5ONa katalizörlüğünde önce izonitrozoasetofenon türevleri (keto oksim) (A, B, C, D, E) sentezlenmiştir. Sonra bu keto oksimlerin benzhidrazit (I) ve izoniazit (II) ile kondenzasyon reaksiyonlarından 10 adet (IA-E ve IIA-E) hidrazit-oksim türevleri elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında sentezlenen bütün bileşiklerin (A-B, IA-E, IIA-E) bakteriler (Staphylococcus aureus, MRSA : Metisiline dirençli Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Enterococcus faecalis, Bacillus cereus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, antitüberküloz ilaç olarak kullanılan izoniazitden sentezlenen oksim-türevlerinin beklenilenin aksine antibakteriyel aktivite göstermedikleri bulunmuştur. Benzhidrazit-oksim türevlerinden IA maddesi ise çalışılan bakteriler üzerinde kayda değer bir antibakteriyel aktivite göstermiştir. Diğer maddelerin bakteriler üzerinde düşük etkili ya da etkisiz olduğu bulunmuştur. IA maddesi
Özet (Çeviri)
In this study, five asetophenon derivatives (acetophenone, p-methylacetophenone, p-chloroacetophenone, p-hydroxyacetophenone, p-nitroasetophenone) (Me)3SiCl, C5H11ONO and C2H5ONa, are catalysts of their izonitrozoasetophenone derivatives (A-B-C-D-E) were synthsized. Then their condensation reaction with benzhydrazide (I) and izoniazide (II) 10 pieces of condensation reaction (1A-E ve 11A-E) hydrazide-oxime derivatives were obtained. The second synthesized of the study of compounds (A-B, 1A-1E, IIA-E) bacterials (Staphylococcus aureus, MRSA: Methycilline resistant Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Enterococcus faecalis, Bacillus cereus, Escherichia coli, klebsiella pneumoniae) effect on it were invastigated. According to the results of the research, It was found that the oxime derivatives synthesized from izoniazide wich is used antituberculosis drug, do not show antibacterial activity according to expectation. Benzhydrazide-oxime derivatives showed another antibakterial activity on the bacteria studied. Other have been found to have low or no effect on bacteria. Enterococcus faecalis and Klebsiella pneumoniae are the most effective bacteria with IA substance