Production of smart materials for stent applications
Stent uygulamaları için akıllı malzemelerin üretilmesi
  1. Tez No: 689243
  2. Yazar: FADI BAGHDADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLVEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, koroner stent kullanımı için polimer matrisli kompozit ve metalik çeşitli akıllı malzemelerin geliştirilmesi, üretimi ve incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Takviyeli polimer matrisli kompozit malzemelerin üretiminde kullanılan kalıplar stereolitografi esaslı eklemeli imalat yöntemi ile üretilmiştir. Daha sonra aljinat kalıplama ile takviye edilmiş polimer matrisli kompozit ürünler üretilmiştir. Şekil bellekli TiNi tozu, karbon nano tüp (CNT) tozu, ve karbon siyahı tozu ile takviye edilmiş polimer matrisli kompozit malzemeler kalıp boşluğuna dökülmüştür. Ayrıca mekanik metamalzeme şekilli, şekil bellekli TiNi tozu, karbon nano tüp (CNT) tozu, ve karbon siyahı tozu takviyeli epoksi veya poliüretan matrisli kompozit malzeme üretimi de gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, kendi-kendini onarma davranışı gösteren polimer matrisli kompozit malzemeler üretilmiş ve kendi kendini onarma özellikleri incelenmiştir. Şekil bellekli Fe esaslı alaşımlar ve Ti-Ni esaslı alaşımlar ise toz metalurjisi yöntemi ile stent uygulamaları için üretilmiştir. Numunelerin mekanik özellikleri ve mikroyapıları araştırılmıştır. Ayrıca, numunelerin elastisite modülü ve kendi-kendini onarma özelliklerinin incelenmesinde tahribatsız ultrasonik muayene yönteminden yararlanılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, development, production and characterization of several polymer matrix composite and metal based smart materials for coronary stent applications were done. Moulds, which were used in the production of reinforced polymer matrix composites, were produced by stereolithography based additive manufacturing method. Then, the polymer matrix composite materials were produced by alginate molding. Shape memory TiNi powder, carbon nano tube (CNT) powder, and carbon black powder reinforced polymer matrix composite materials were poured into the mould. In addition, mechanical metamaterial shaped TiNi powder, carbon nano tube (CNT) powder, and carbon black powder reinforced epoxy and polyurethane matrix composites were manufactured. In addition, polymer matrix composite materials with self-healing behaviour were produced and their self-healing behaviour was investigated. Shape memory Fe based alloys and Ti-Ni based alloys were produced by powder metallurgy technique for stent applications. Microstructure and mechanical properties of the materials were studied. In addition, nondestructive ultrasonic tests were used in order to characterize the elastic modulus and self-healing behaviour of the specimens