Yarı platonik tor yüzeyleri
Quasi platonic tori
- Tez No: 642798
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN MELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET YARI PLATONİK TOR YÜZEYLERİ Gülsün TANOĞLU Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Adnan MELEKOĞLU 2020, 39 sayfa Bu çalışmanın amacı tor yüzeyleri üzerindeki düzgün hiperfigürleri tanıtmak ve bunların bazı geometrik, topolojik ve cebirsel özelliklerini incelemektir. Birinci bölümde kısaca tezin özeti verilmiştir. İkinci bölümde tez çalışması için gerekli olan temel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Öklid düzlemi ve tor yüzeyleri üzerindeki düzgün hiperfigürler tanıtılmıştır. Son bölümde ise tor yüzeyleri üzerinde tipi (3,3,3),(2,3,6) ve (4,4,2) olan düzgün hiperfigür aileleri tanıtılmış ve bu ailelere ait olan düzgün hiperfigürlerin bazı cebirsel ve geometrik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT QUASI PLATONIC TORI Gülsün TANOĞLU Master of Science Thesis, Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Adnan MELEKOĞLU 2020, 39 pages The aim of this study is to introduce the regular hypermaps on tori and investigate some of their geometric, topological and algebraic properties. In the first chapter the thesis is summarized briefly. The second chapter is devoted to basic concepts which are required in the subsequent chapters. In the third chapter, the regular hypermaps on the Euclidean plane and tori have been introduced. In the last chapter, regular hypermap families consisting of regular hypermaps of types (3,3,3),(2,3,6) and (4,4,2) have been introduced and some algebraic and geometric properties of their members have been investigated.