Kıkırdak greft ile onarılmış timpan zarın absorbans özelliklerinin incelenmesi
Investigation of absorbance characteristics of tympanic membranes repaired with cartilage graft
- Tez No: 642799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM BOZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, kıkırdak greft ile onarılmış TM'nın preop, postop 1. ve 3. ayda absorbans bulgularını GBT ile değerlendirmek ve elde edilen absorbans değerlerini kendi aralarında ve kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Prospektif olarak tasarlanan bu çalışmaya inaktif KOM tanısı almış Tip 1 timpanoplasti yapılması planlanan 20 birey ve herhangi bir kulak patolojisi olmayan 20 sağlıklı birey olmak üzere 40 birey dahil edilmiştir. Kontrol grubuna 1 kez, çalışma grubuna preop, postop 1. ve 3. aylarda olacak şekilde 3 kez saf ses odyometri ve GBT yapılmıştır. Saf ses odyometri sonuçları incelendiğinde, hastaların postop işitme eşiklerinde kayda değer iyileşme olduğu fakat normal değerlere ulaşamadığı görülmüştür. Geniş bant timpanometri sonuçlarına göre postop 3. ayda düşük frekanslarda (226 ile 500 Hz arası) benzer absorbans elde edilirken, orta ve yüksek frekanslarda (2000 ve 8000 Hz hariç) düşük absorbans elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the absorbance findings of TM repaired with a cartilage graft, in the pre-op, and the 1st and 3rd months of the post-op through wideband tympanometry and to compare the absorbance values both between themselves and with the control group. In this prospectively-designed study, 40 individuals are included comprising 20 individuals who were diagnosed with COM and planned to undergo Type 1 tympanoplasty and 20 healthy individuals without any ear pathology. Pure tone audiometry was applied once to the control group, and 3 times to the study group (in the pre-op, and the 1st and 3rd months of the post-op.). When PTA results were examined, a significant improvement was observed in the post-op hearing thresholds, despite not reaching normal values. According to the WBT results, in the 3rd month of the post-op, while similar absorbance values were obtained at low frequencies (between 226 and 500 Hz), low absorbance values were obtained at moderate and high frequencies (except for 2000 and 8000 Hz).