Medikal turizm kapsamında hizmet kalitesinin hasta memnuniyetine olan etkileri: İstanbul ili Beylikdüzü ilçesinde özel sağlık kuruluşlarına Ortadoğu ülkelerinden gelen hastalar üzerine bir araştırma
The effects of service quality on patient satisfaction within the scope of medical tourism: A research on patients from Middle East countries to private health organizations in İstanbul
  1. Tez No: 642800
  2. Yazar: OSAMAH ALI MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Son yıllarda medikal turizmi sektörü dünya pazarında talebin artması ile beraber hızlı bir gelişme kaydederek rekabete dayalı uluslararası bir endüstri haline gelmiştir. Ülkeler bu gelişmeleri yakından takip etmek, endüstrinin ihtiyaç ve beklentilerini belirlemek ve uluslararası kalite standartlarını yakalayarak taleplere karşılık vermek suretiyle pazardan yeterince pay alabilmeyi öncelikli hedef haline getirmiştir. Globalleşme ile birlikte Dünya'da ve Türkiye'de medikal turizm hızla gelişmektedir. Medikal turizm; hastanın sağlık refahı ve tedavi olanakları için bulunduğu ülkeden başka bir ülkeye seyahat etmesi ve kaliteli veya ekonomik uygun bir tıbbi müdahale ile sağlığına kavuşması amaçlı faaliyetlerdir. Yapılan tez çalışmasında, medikal turizminde hizmet kalitesinin Ortadoğu ülkelerinden hastaların memnuniyeti üzerine etkilerinin araştırılmıştır. Bu bağlamda, Ortadoğ kökenli hastalara ve yakınlarına anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulguların medikal turizmde hizmet kalitesinin hasta memnuniyeti bağlamında yükseltilmesi için değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the medical tourism sector has significantly developed due to increasing deman in the international markets, and thereby become a competitive-based international industry. Therefore, many countries have set this sector as primary target to gain a significant share by monitoring the recent developments, determining the necessacities and expectations of the industry, and capturing the international quality standards. The medical tourism is exhibiting a fast progress in both Turkey and the world by means of globalization. Basically, the medical tourism includes all the activities aiming the wellbeing of a patient by performing medical treatment for those willing to travel from his/her country to a foreign country providing the health and treatment opportunities. Within the scope of this thesis, the effects of the service quality in the medical tourism on the patient satsfaction of those originally from the Middle Eastern countrie was examined. In this manner, a Survey was applied fort he Middle Eastern patients and their companions. The obtained findings were evaluated for raising the service quality in the medical tourism within the scope of the patient satisfaction.