Sağlık turizminde hastane akreditasyonunun internet siteleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of hospital accreditation on websites in health tourism
- Tez No: 878374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KAYRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, sağlık turizmi yetki belgesine sahip hastanelerin internet sitelerinin kullanım durumlarının akreditasyon belgesine sahip olanlar ve olmayanlar arasında karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın veri kaynağı, sağlık turizmi yetki belgesine sahip hastanelerin internet siteleridir. Bu veriler, hastanelerin resmi internet sitelerinin incelenmesi yoluyla elde edilmiş ve belirli kriterler doğrultusunda değerlendirilerek akreditasyon durumuna göre sınıflandırılmıştır. Elde edilen veriler, istatistiksel analizler yapılarak hipotezlerin test edilmesinde kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık turizmi yetki belgesine sahip olan ve Türkiye'nin en büyük üç şehri olan Ankara, İstanbul ve İzmir'de bulunan 298 hastaneden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, bu illerde bulunan grup hastanelerin şubeleri (75 hastane) hariç tutularak, toplamda 22 özel grup hastane ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri 29 Nisan 2024 ile 15 Mayıs 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler, SPSS programında“Yok: 0, Var: 1”şeklinde kodlanmış ve“Student-t”testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, hastane akreditasyonunun hastane performansı üzerinde farklı etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle, akreditasyonun hastaneye yatış ve dış aktiviteler üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Ancak, teknik faktörler ve hastane bilgileri açısından akreditasyonun etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Bu bulgular, sağlık turizmi sektöründe faaliyet gösteren hastanelerin akreditasyon süreçlerine daha fazla önem vermesi gerektiğini göstermektedir. Hastanelerin internet sitelerindeki akreditasyon bilgileri, hastaların tercihleri ve hastanelerin güvenilirliği açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, akreditasyon süreçlerinin sürekli olarak gözden geçirilmesi ve iyileştirilmesi, hastane hizmet kalitesinin artırılması ve hasta memnuniyetinin sağlanması açısından ısından önemli bir adım olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca, gelecekte yapılacak araştırmalarda, akreditasyonun farklı boyutları üzerindeki etkilerini daha derinlemesine incelemek için daha geniş kapsamlı ve uzun süreli çalışmaların yapılması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to comparatively examine the usage status of the websites of hospitals with health tourism authorization certificates between those with and without an accreditation certificate. The data source of the research is the websites of hospitals with health tourism authorization certificates. These data were obtained by examining the official websites of the hospitals and were evaluated according to certain criteria and classified according to accreditation status. The data obtained was used to test hypotheses by performing statistical analysis. The population of the research consists of 298 hospitals that have a health tourism authorization certificate from the Ministry of Health of the Republic of Turkey and are located in Ankara, Istanbul and Izmir, the three largest cities of Turkey. Within the scope of the research, the study was carried out with a total of 22 private group hospitals, excluding the branches of the group hospitals in these provinces (75 hospitals). The data of the research was collected between April 29, 2024 and May 15, 2024. The data were coded as“Absent: 0, Present: 1”in the SPSS program and analyzed with the“Student-t”test. Research results reveal that hospital accreditation has different effects on hospital performance. In particular, accreditation has been observed to have a positive impact on hospitalization and external activities. However, it was determined that the effect of accreditation in terms of technical factors and hospital information was not statistically significant. These findings show that hospitals operating in the health tourism sector should pay more attention to accreditation processes. Accreditation information on hospitals' websites plays a critical role in terms of patients' preferences and the reliability of hospitals. Therefore, constantly reviewing and improving accreditation processes should be considered an important step in increasing hospital service quality and ensuring patient satisfaction. Additionally, in future research, it is recommended to conduct more comprehensive and long-term studies to examine the effects of accreditation on different dimensions in more depth.